SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia?

W 2021 roku prawie połowa rejestrowanych w Polsce samochodów, klasyfikowano jako SUV-y. Do tej kategorii zaliczano jednak zarówno większe modele, jak i bardziej kompaktowe auta, czyli crossovery. Poznaj najważniejsze zalety obu rodzajów pojazdów.

Auta do miasta i w trasę – z czego wynika ich popularność?

Jeszcze zanim w salonach samochodowych pojawiły się pierwsze SUV-y, obowiązywał podział na auta terenowe oraz osobowe. Pierwsze posiadały co prawda napęd na cztery koła czy pomocną w off-roadzie blokadę dyferencjału, jednak zarówno w trasie, jak i w cyklu miejskim były dość nieporadne i mało zwrotne. Z kolei samochody osobowe miały problemy jeśli tylko pod kołami nie było równego, suchego asfaltu. SUV-y pogodziły miłośników uniwersalności, proponując wytrzymałe pojazdy, które jednocześnie były wygodne i praktyczne na co dzień.

Auto GT Hyundai nowe

Wysoka pozycja za kierownicą, przestronny bagażnik, solidna konstrukcja, często napęd na cztery koła, a przy tym niezłe osiągi – to cechy, które sprawiły, że kierowcy zakochali się w SUV-ach. Niemniej osoby, które na co dzień poruszały się wyłącznie w mieście dostrzegały wady w dużym rozmiarze (zwłaszcza podczas parkowania), a także narzekały na duże spalanie paliwa.

Dlatego producenci znaleźli kolejny złoty środek, tym razem między typowymi autami miejskimi, a klasycznymi SUV-ami. Tak powstała gama crossoverów, czyli lekko podniesionych aut osobowych bądź zmniejszonych SUV-ów.

Na jakie różnice trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli wahasz się między klasycznym SUV-em a crossoverem, jest kilka aspektów codziennego użytkowania, które mogą przeważyć o decyzji zakupowej. Jeszcze niedawno takim kryterium było spalanie paliwa, jednak coraz większa oferta hybryd, a w szczególności hybryda plug-in sprawiły, że takie modele jak Hyundai TUCSON PHEV są zarówno mocne, jak i ekonomiczne. Dlatego główną różnicą jest rozmiar. Crossovery lepiej spisują się w miastach. Łatwiej nimi zaparkować czy zawrócić. Odbywa się to kosztem miejsca w środku, a także skromniejszym bagażnikiem.

Dlatego dla singli i małych rodzin poruszających się w cyklu miejskim, dobrym wyborem będą modele takie jak Hyundai KONA Electric albo Mitsubishi ASX. Granica między SUV-em a crossoverem jest płynna i tutaj również znajdziemy sporo modeli pośrednich, jak chociażby Mitsubishi Eclipse Cross PHEV. Pozwala to precyzyjnie dobrać rozmiar pojazdu to własnych potrzeb.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
Hyundai liderem elektromobilności

Hyundai liderem elektromobilności

Kierunek obrany przez koreański koncern w ostatnich latach już teraz przynosi wymierne efekty. Elektryczne auta Hyundaia uznawane są za wiodące w swojej klasie, a liczne nagrody i wyróżniania każą traktować tę innowacyjną markę jako światowego lidera...

czytaj dalej