SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia?

W 2021 roku prawie połowa rejestrowanych w Polsce samochodów, klasyfikowano jako SUV-y. Do tej kategorii zaliczano jednak zarówno większe modele, jak i bardziej kompaktowe auta, czyli crossovery. Poznaj najważniejsze zalety obu rodzajów pojazdów.

Auta do miasta i w trasę – z czego wynika ich popularność?

Jeszcze zanim w salonach samochodowych pojawiły się pierwsze SUV-y, obowiązywał podział na auta terenowe oraz osobowe. Pierwsze posiadały co prawda napęd na cztery koła czy pomocną w off-roadzie blokadę dyferencjału, jednak zarówno w trasie, jak i w cyklu miejskim były dość nieporadne i mało zwrotne. Z kolei samochody osobowe miały problemy jeśli tylko pod kołami nie było równego, suchego asfaltu. SUV-y pogodziły miłośników uniwersalności, proponując wytrzymałe pojazdy, które jednocześnie były wygodne i praktyczne na co dzień.

Auto GT Hyundai nowe

Wysoka pozycja za kierownicą, przestronny bagażnik, solidna konstrukcja, często napęd na cztery koła, a przy tym niezłe osiągi – to cechy, które sprawiły, że kierowcy zakochali się w SUV-ach. Niemniej osoby, które na co dzień poruszały się wyłącznie w mieście dostrzegały wady w dużym rozmiarze (zwłaszcza podczas parkowania), a także narzekały na duże spalanie paliwa.

Dlatego producenci znaleźli kolejny złoty środek, tym razem między typowymi autami miejskimi, a klasycznymi SUV-ami. Tak powstała gama crossoverów, czyli lekko podniesionych aut osobowych bądź zmniejszonych SUV-ów.

Na jakie różnice trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli wahasz się między klasycznym SUV-em a crossoverem, jest kilka aspektów codziennego użytkowania, które mogą przeważyć o decyzji zakupowej. Jeszcze niedawno takim kryterium było spalanie paliwa, jednak coraz większa oferta hybryd, a w szczególności hybryda plug-in sprawiły, że takie modele jak Hyundai TUCSON PHEV są zarówno mocne, jak i ekonomiczne. Dlatego główną różnicą jest rozmiar. Crossovery lepiej spisują się w miastach. Łatwiej nimi zaparkować czy zawrócić. Odbywa się to kosztem miejsca w środku, a także skromniejszym bagażnikiem.

Dlatego dla singli i małych rodzin poruszających się w cyklu miejskim, dobrym wyborem będą modele takie jak Hyundai KONA Electric albo Mitsubishi ASX. Granica między SUV-em a crossoverem jest płynna i tutaj również znajdziemy sporo modeli pośrednich, jak chociażby Mitsubishi Eclipse Cross PHEV. Pozwala to precyzyjnie dobrać rozmiar pojazdu to własnych potrzeb.

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

W serwisie Centrum Dealerskiego AUTO GT wykonujemy zarówno naprawy mechaniczne, jak i usługi blacharsko-lakiernicze aut wszystkich marek. Nasi doświadczeni specjaliści zajmują się naprawą, wymianą i malowaniem elementów karoserii samochodowej, takich jak drzwi,...

czytaj dalej
Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo. Lato to jak zwykle okres, kiedy...

czytaj dalej