Serwisowanie samochodu krok po kroku

Zarówno producenci aut, jak i mechanicy są zgodni, że przynajmniej raz w roku właściciele samochodów powinni zadbać o swoje pojazdy. Jak dbać o samochód? Poznaj najważniejsze zasady właściwego serwisowania auta.

Niewielu kierowców samemu serwisuje swoje auta, gdyż wymaga to specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Niemniej podczas wizyty u mechanika bądź w ASO warto wiedzieć, co należy wymienić, a także kiedy najlepiej pojawić się w warsztacie.

Eksploatacja samochodu – co należy regularnie wymieniać?

Zazwyczaj głównym powodem corocznej wizyty w warsztacie samochodowym jest wymiana płynów w aucie. Za prawidłową pracę silnika w dużej mierze odpowiedzialny jest olej, zapewniający odpowiednie smarowanie poszczególnych części. Olej powstrzymuje również wewnętrzną korozję. Producenci aut oraz olejów zalecają wymianę płynu co około 10 tysięcy kilometrów, czyli dystans, który spora część kierowców pokonuje w ciągu 12 miesięcy. Dlatego raz do roku warto odwiedzić serwis i wymienić olej. Kierowcy, którzy jeżdżą więcej, powinni regularnie monitorować jakość oleju w samochodzie. Poza tym w czasie corocznego przeglądu najczęściej wymianie podlegają takie elementy jak:

  • filtr powietrza,
  • filtr paliwa,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn chłodniczy,
  • tarcze hamulcowe,
  • klocki hamulcowe.

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu świeże płyny czy filtry wpływają na żywotność samochodu. Warto więc pilnować, aby przynajmniej raz w roku specjalista sprawdził stan poszczególnych części i płynów w aucie. O pozostałe aspekty związane z kondycją auta można zadbać samemu. O tym, jak zatroszczyć się o samochód przed letnimi upałami przeczytaj w artykule „Jak przygotować auto na sezon letni?

Przegląd w ASO – cena i oczekiwania

W przypadku nowych samochodów coroczne przeglądy najczęściej odbywają się w ASO, czyli autoryzowanych stacjach obsługi. Wizyty w takich serwisach są z reguły bardziej kosztowne od usług lokalnego mechanika, ale wiąże się to z szeregiem korzyści. Przede wszystkim właściciel auta może mieć pewność, że w jego aucie wykorzystane będą wyłącznie oryginalne części, które optymalnie pasuję do samochodu. ASO to również wysoki standard obsługi. Pojazd jest gruntowanie sprawdzany, a mechanicy z pewnością znajdą nawet najdrobniejsze usterki. Wreszcie jest to również wygodne rozwiązanie. Dla przykładu Auto GT serwis Hyundai Warszawa oferuje obsługę door-to-door, zatem właściciel auta nie musi nawet jechać autem do warsztatu. Specjaliści mogą zadbać nie tylko o sprawne części oraz wymianę płynów, ale również zabezpieczyć auto specjalną powłoką ceramiczną.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej