Serwisowanie samochodu krok po kroku

Zarówno producenci aut, jak i mechanicy są zgodni, że przynajmniej raz w roku właściciele samochodów powinni zadbać o swoje pojazdy. Jak dbać o samochód? Poznaj najważniejsze zasady właściwego serwisowania auta.

Niewielu kierowców samemu serwisuje swoje auta, gdyż wymaga to specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Niemniej podczas wizyty u mechanika bądź w ASO warto wiedzieć, co należy wymienić, a także kiedy najlepiej pojawić się w warsztacie.

Eksploatacja samochodu – co należy regularnie wymieniać?

Zazwyczaj głównym powodem corocznej wizyty w warsztacie samochodowym jest wymiana płynów w aucie. Za prawidłową pracę silnika w dużej mierze odpowiedzialny jest olej, zapewniający odpowiednie smarowanie poszczególnych części. Olej powstrzymuje również wewnętrzną korozję. Producenci aut oraz olejów zalecają wymianę płynu co około 10 tysięcy kilometrów, czyli dystans, który spora część kierowców pokonuje w ciągu 12 miesięcy. Dlatego raz do roku warto odwiedzić serwis i wymienić olej. Kierowcy, którzy jeżdżą więcej, powinni regularnie monitorować jakość oleju w samochodzie. Poza tym w czasie corocznego przeglądu najczęściej wymianie podlegają takie elementy jak:

  • filtr powietrza,
  • filtr paliwa,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn chłodniczy,
  • tarcze hamulcowe,
  • klocki hamulcowe.

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu świeże płyny czy filtry wpływają na żywotność samochodu. Warto więc pilnować, aby przynajmniej raz w roku specjalista sprawdził stan poszczególnych części i płynów w aucie. O pozostałe aspekty związane z kondycją auta można zadbać samemu. O tym, jak zatroszczyć się o samochód przed letnimi upałami przeczytaj w artykule „Jak przygotować auto na sezon letni?

Przegląd w ASO – cena i oczekiwania

W przypadku nowych samochodów coroczne przeglądy najczęściej odbywają się w ASO, czyli autoryzowanych stacjach obsługi. Wizyty w takich serwisach są z reguły bardziej kosztowne od usług lokalnego mechanika, ale wiąże się to z szeregiem korzyści. Przede wszystkim właściciel auta może mieć pewność, że w jego aucie wykorzystane będą wyłącznie oryginalne części, które optymalnie pasuję do samochodu. ASO to również wysoki standard obsługi. Pojazd jest gruntowanie sprawdzany, a mechanicy z pewnością znajdą nawet najdrobniejsze usterki. Wreszcie jest to również wygodne rozwiązanie. Dla przykładu Auto GT serwis Hyundai Warszawa oferuje obsługę door-to-door, zatem właściciel auta nie musi nawet jechać autem do warsztatu. Specjaliści mogą zadbać nie tylko o sprawne części oraz wymianę płynów, ale również zabezpieczyć auto specjalną powłoką ceramiczną.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej