Wbrew pozorom przygotowanie samochodu do sezonu letniego jest równie istotne, co solidna ochrona na zimę. Kiedy na zewnątrz jest cieplej, łatwiej zadbać o okresowe zabiegi jak wymiana oleju czy płynu hamulcowego. Co jeszcze warto zrobić na wiosnę?
Wiosną konserwację samochodu warto rozpocząć od usunięcia pozostałości po zimie. Przyda się dokładne czyszczenie, a także kilka zabiegów, o których lepiej pomyśleć przed nadejściem upalnego lata. Przekonaj się, jak zadbać o swoje auto na wiosnę.
Jak dbać o samochód po zimie?
Jednym z podstawowych zadań, jakie stoją przed kierowcami wiosną jest zmiana opon. Warto to jednak zrobić dopiero kiedy prognozy wykluczą powrót mrozów i gołoledzi, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi co najmniej 7 stopni. Podczas wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym warto dokładnie przyjrzeć się kondycji opon letnich. W myśl przepisów bieżnik letniego ogumienia powinien mieć minimum 1,6 mm głębokości, jednak zdecydowana większość producentów zaleca zakup nowych opon jeśli bieżnik ma mniej niż 3 mm głębokości. Podczas wymiany warto zadbać o odpowiednie wyważenie kół oraz wyczyszczenie zimowego ogumienia przed przechowaniem.
Każdemu pojazdowi po zimie przyda się gruntowne mycie. Zimą część kierowców nie odwiedza myjni samochodowych z obawy przed zamarzniętymi uszczelkami oraz pozostałymi konsekwencjami mycia auta na mrozie. W efekcie wiosną samochody są często zaniedbane, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Szczególną uwagę należy przyłożyć do wyczyszczenia podwozia, gdzie przez kilka miesięcy odkładała się sól drogowa i piasek. Jeśli auto dobrze sprawowało się podczas mrozów, warto w nagrodę sprezentować mu dzień w CAR SPA w AUTO GT, gdzie zostanie poddane szczegółowym zabiegom detailingowym.
Czynności, które warto zrobić przed sezonem letnim.
Kolejny krok to sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Pod lupę warto wziąć przede wszystkim układ hamulcowy, który zimą często poddawany jest dużemu obciążeniu. Zanim auto będzie intensywnie eksploatowane latem, dobrze wymienić płyny już wiosną. Świeże oleje czy płyn hamulcowy zmniejszą zużycie części i zapewnią płynną pracę auta. Ważna jest również wymiana oleju w skrzyni automatycznej, co znacznie obniży koszt ewentualnej naprawy.
Zimą wielu kierowców nie korzysta z klimatyzacji, chociaż może ona przydać się np. do szybszego odmrożenia szyb. Jeżeli klimatyzacja zimą była używana rzadko bądź w ogóle, warto jak najwcześniej umówić się na odgrzybianie i zawitać do serwisu klimatyzacji. Wreszcie warto zadbać o lakier samochodowy. Specjalna powłoka ceramiczna będzie przydatna nie tylko zimą, ale również latem, kiedy słońce mocno oddziałuje na karoserię. Lakier swojego auta możesz zabezpieczyć w AUTO GT, gdzie znajdziesz zaawansowane powłoki ochronne.