Już są! Pierwsze autonomiczne taksówki od Hyundai

Zapowiadane są testy w USA, tymczasem już teraz pojawiły się na ulicach Seulu. Autonomiczna taksówka od Hyundaia w ramach usługi RoboRide póki co zaprasza do transportu pasażerów w dzielnicy Gangnam.

RoboRide to autonomiczne modele IONIQ 5, które oferują przewóz osób w jednej z dzielnic Seulu. Stolica Korei Południowej to wyjątkowo zatłoczony poligon doświadczalny, który ma dostarczyć sporo wiedzy inżynierom koncernu, pracującym nad rozwojem autonomicznych samochodów.

Przyszłość już dziś na ulicach Seulu

W pełni elektryczny Hyundai IONIQ 5 to jeden z najbardziej udanych projektów koncernu w ostatnich latach. Auto zbiera nagrody, a jego nowoczesna konstrukcja sprawia, że może być wykorzystywane do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Pomysł testowania pojazdu w dzielnicy Gangam w Seulu zrodził się już prawie trzy lata temu. Naukowcy od 2019 roku zbierają dane na temat tego rejonu pod kątem autonomicznej jazdy.

W efekcie dziś autonomiczny Hyundai IONIQ 5 potrafi optymalnie dobrać bezpieczny tor jazdy i poruszać się w oparciu o technologię autonomicznej jazdy 4. poziomu. Oznacza to, że obecny w samochodzie kierowca będzie interweniował tylko w sytuacjach zagrożenia, natomiast w ogólnym założeniu auto ma jeździć samo. Hyundai uzyskał już zezwolenie na wykorzystywanie technologii autonomicznej jazdy od koreańskiego Ministerstwa Gruntów, Infrastruktury i Transportu. Z kolei w kwestii opracowywania technologii autonomicznej jazdy, koncern ma wsparcie startupu Jin Mobility, pracującego nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Autonomiczny IONIQ 5 – zasięg i dane techniczne

Elektryczny Hyundai IONIQ 5 może poruszać się bez kierowcy dzięki systemowi czujników obecnych na karoserii pojazdu. Te nieustannie monitorują otoczenie samochodu, sytuację w ruchu ulicznym czy chociażby temperaturę. Co więcej, jeśli np. dojdzie do pogorszenia pogody albo na jeden z czujników spadnie liść, system od razu zareaguje, czyszcząc dokładnie ważny element systemu. Wszystkie zebrane dane przetwarza specjalne oprogramowanie, dzięki któremu samochód podejmuje na drodze optymalne decyzje, a przede wszystkim – jeździ bezpiecznie.

Co do samego modelu IONIQ 5, odsyłamy na naszego bloga Auto GT, gdzie znajdziesz informacje na temat przyszłorocznych zmian w tym aucie, a także o nagrodach, jakie zebrał na międzynarodowej arenie IONIQ 5. Hyundai po raz kolejny pokazuje, że przyszłości motoryzacji upatruje w elektromobilności.

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

W serwisie Centrum Dealerskiego AUTO GT wykonujemy zarówno naprawy mechaniczne, jak i usługi blacharsko-lakiernicze aut wszystkich marek. Nasi doświadczeni specjaliści zajmują się naprawą, wymianą i malowaniem elementów karoserii samochodowej, takich jak drzwi,...

czytaj dalej
Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo. Lato to jak zwykle okres, kiedy...

czytaj dalej