Trzy nagrody World Car of the Year dla Hyundai IONIQ 5

Hyundai IONIQ 5 okazał się największym zwycięzcą prestiżowego plebiscytu World Car of the Year. Auto elektryczne Hyundaia zgarnął trzy nagrody, w tym tę najbardziej prestiżową, dla samochodu roku 2022.

Jury po raz kolejny doceniło innowacyjne auta elektryczne. Po Volkswagenie ID.4 w ubiegłym roku, tym razem tytuł samochodu roku otrzymał Hyundai IONIQ 5. Co wpłynęło na ten werdykt? Sprawdź możliwości tego modelu.

Hyundai zdominował tegoroczny World Car of the Year

Plebiscyt World Car of the Year istnieje od 2004 roku i co 12 miesięcy nagradza najlepsze pojazdy w siedmiu kategoriach (samochód roku, elektryczny samochód roku, miejski samochód roku, luksusowy samochód roku, sportowy samochód roku, design samochodu roku). Jury, które składa się z 102 dziennikarzy motoryzacyjnych z 33 państw, doceniło Hyundaia IONIQ 5 we wszystkich kategoriach, w których konkurował. Elektryk został wybrany samochodem roku, elektrycznym samochodem roku oraz designerskim samochodem roku. IONIQ 5 zwyciężył zatem zarówno pod kątem funkcjonalności, technologii, jak i wyglądu. Nie są to pierwsze wyróżnienia dla tego auta. Wcześniej Hyundai zdobył już tak prestiżowe nagrody jak:

  • German Car of the Year,
  • UK Car of the Year,
  • Samochód Roku magazynu Auto Express,
  • Elektryczny Samochód Roku magazynu Auto Bild.

W przypadku World Car of the Year warto podkreślić, że IONIQ 5 triumfował w kategoriach, w których konkurencja była najsilniejsza. W tym roku Hyundai rywalizował z 27 modelami wprowadzonymi na rynek w 2021 roku i pokazał, że kontynuuje dominację na rynku samochodów elektrycznych, co potwierdza także popularność modelu KONA Electric.

Hyundai IONIQ 5 – dane techniczne

Co urzekło jury World Car of the Year? Przede wszystkim w modelu IONIQ 5 imponują innowacyjne rozwiązania oraz osiągi. Auto wykorzystuje nową platformę E-GMP, umożliwiającą szybkie ładowanie 800 V. Poziom baterii z 10 do 80% można uzupełnić w zaledwie 18 minut. Dostępny w ofercie salonu Hyundai Auto GT IONIQ 5 dysponuje niezwykle dalekim zasięgiem. Wersja z napędem na dwa koła (2WD) i akumulatorem 72,6 kWh, na jednym ładowaniu może przejechać nawet 480 km. Specjalny rozstaw osi 3000 mm sprawia, że auto nie tylko znakomicie się prowadzi, ale także zapewnia pasażerom większą swobodę ruchów.

Triumf w plebiscycie World Car of the Year to znaczące wyróżnienie zarówno dla modelu IONIQ 5, jak i całego południowokoreańskiego koncernu. Hyundai już jakiś czas temu zapowiedział wyraźny zwrot w kierunku ekologii i samochodów elektrycznych. Jak pokazuje liczna gablota trofeów, obrali właściwą drogę.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej