Wady i zalety instalacji LPG w samochodzie

Kierowcy decydują się na montaż instalacji LPG w swoich samochodach głównie ze względu na korzyści finansowe. Zalet stosowania gazu w autach jest więcej, ale tego typu modyfikacje mają również swoje minusy. Czy warto instalować LPG w samochodach?

Z jednej strony montaż instalacji LPG w samochodzie oznacza możliwość tankowania tańszym paliwem, ale każdy medal ma również rewers. Tym jest chociażby reakcja silnika na obecność instalacji gazowej. Warto też zwrócić uwagę na wpływ aut na gaz na środowisko.

Zalety instalacji gazowych w samochodzie

Według statystyk podczas spalania gazu, do atmosfery trafia o 20% mniej szkodliwych związków węgla w porównaniu do spalania benzyny. Mniejsza jest również emisja azotu, za to w ogóle do otoczenia nie trafiają siarka czy ołów. Jeszcze raz trzeba wspomnieć o aspekcie ekonomicznym. Cena LPG od lat utrzymuje się na dużo niższym poziomie niż benzyna czy olej napędowy. Za litr gazu kierowca zapłaci nawet 3 zł mniej. LPG jest ponad połowę tańsze niż benzyna, natomiast spalanie w samochodzie z instalacją LPG wzrasta o około 20-30%. Nadal jest to więc opłacalna zmiana, zwłaszcza w autach, które miesięcznie pokonują znaczne odległości. W wielu autach, w których zamontowano instalację gazową, kierowcy zwracają uwagę na cichszą pracę silnika. Wreszcie obecność instalacji LPG nie wyklucza korzystania z napędu benzynowego, więc kierowca zyskuje dodatkowy zasięg na jednym tankowaniu.

Wady instalacji LPG

Żeby cieszyć się tańszym tankowaniem, trzeba najpierw zakupić, a następnie zamontować instalację gazową. Wiąże się to z niemałym wydatkiem, zwłaszcza jeśli właściciel pojazdu chce postawić na jakość i zdecydować się na układ, który będzie najlepiej współpracował z samochodem. Auto na gaz trzeba tez zgłosić do wydziału komunikacji, a tam uiścić dodatkowe opłaty. Więcej kierowca zapłaci również za ubezpieczenie OC, a także za coroczny przegląd techniczny.

Po stronie minusów instalacji LPG można zapisać też konieczność częstszego serwisowania pojazdu oraz ewentualnych napraw. Co prawda nowoczesne instalacje gazowe nie wpływają negatywnie na silnik i inne podzespoły, jednak istnieje ryzyko częstszych wizyt u mechanika. Wraz z obecnością instalacji LPG, auto nabywa pewne ograniczenia. Wiążą się m.in. z mniejszą pojemnością bagażnika lub niemożnością parkowania np. w garażach podziemnych.

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o opłacalność posiadania auta na gaz. Opinie na ten temat są różne – nie brakuje przeciwników i zwolenników tego rozwiązania. Wybór pozostawiamy kierowcom. Instalacja LPG w atrakcyjnej cenie 5 536 zł brutto jest również możliwa do zamontowania w nowym Hyundaiu I20. O szczegóły zapytaj dealera Auto GT.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej