Zmiany dla kierowców i w kodeksie drogowym w 2021

Rok 2021 prawdopodobnie przyniesie wiele istotnych zmian dla kierowców oraz zmian w kodeksie drogowym. W artykule przedstawiamy najważniejsze plany w tym zakresie.

Zmiany w prawach i obowiązkach kierowcy 2021

Jeśli planujesz zakup używanego auta, być może zadowoli Cię planowane zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Dzięki niemu będziesz mógł zachować tablice wcześniejszego właściciela pod warunkiem, że są one czytelne i zgodne z aktualnym wzorem.

Kolejna planowana nowelizacja ma związek z czasowym wycofaniem pojazdu z ruchu. Niestety, kierowcy nie będą mieli już w tym względzie takiej swobody, jak dotychczas. Nowe przepisy dopuszczają możliwość wycofania pojazdu z ruchu jedynie na czas gruntownego remontu bądź naprawy elementów konstrukcyjnych. Co więcej, wycofania nie będzie można dokonać wcześniej jak po 3 latach od daty ostatniego wycofania, a okres wycofania nie będzie mógł trwać dłużej jak 12 miesięcy. Przez ten czas właściciel zobowiązany będzie do opłaty 5% składki OC.

Zmiany prawdopodobnie nie ominą także badań technicznych pojazdu. Kierowcy bardziej niż do tej pory będą musieli pilnować terminu oddania auta na badanie, bowiem spóźnienie o 30 lub więcej dni spowoduje wzrost składki OC o drugie tyle. Ponadto, w trakcie badania pojazd będzie fotografowany celem udokumentowania, że faktycznie sprawdzenie jego stanu w stacji kontroli pojazdów miało miejsce. Sprawdzana będzie także emisja spalin.

Zmiany w kodeksie drogowym 2021

Prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku czeka nas ważna zmiana przepisów drogowych. W jej myśl, obowiązek ustąpienia pierwszeństwa będzie dotyczył także pieszych wchodzących na przejście, a nie jak do tej pory, jedynie znajdujących się na przejściu. Z obowiązku tego wyłączone zostaną jednak tramwaje. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, zmianie ulegną także przepisy dotyczące prędkości i utrzymywania odstępu. Wszyscy posiadacze prawa jazdy doskonale wiedzą, że aktualnie po terenie zabudowanym w porze nocnej możemy poruszać się z prędkością maksymalną 60 km/h. Niedługo zostanie ona jednak zmniejszona do 50 km/h. Z kolei podczas podróżowania drogą ekspresową bądź autostradą zobowiązani będziemy do utrzymywania odstępu od pojazdu poprzedzającego, który wyrażony w metrach, będzie o połowę mniejszy niż prędkość jazdy, wyrażona w km/h. W praktyce oznacza to, że jadąc np. z prędkością 100 km/h, musimy zachować odstęp 50 metrów. Pamiętajmy, że posiadanie prawa jazdy kat. B nie zwalnia nas z obowiązku śledzenia aktualnych zmian w kodeksie drogowym i stosowania się do nich.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej