Zmiany dla kierowców i w kodeksie drogowym w 2021

Rok 2021 prawdopodobnie przyniesie wiele istotnych zmian dla kierowców oraz zmian w kodeksie drogowym. W artykule przedstawiamy najważniejsze plany w tym zakresie.

Zmiany w prawach i obowiązkach kierowcy 2021

Jeśli planujesz zakup używanego auta, być może zadowoli Cię planowane zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Dzięki niemu będziesz mógł zachować tablice wcześniejszego właściciela pod warunkiem, że są one czytelne i zgodne z aktualnym wzorem.

Kolejna planowana nowelizacja ma związek z czasowym wycofaniem pojazdu z ruchu. Niestety, kierowcy nie będą mieli już w tym względzie takiej swobody, jak dotychczas. Nowe przepisy dopuszczają możliwość wycofania pojazdu z ruchu jedynie na czas gruntownego remontu bądź naprawy elementów konstrukcyjnych. Co więcej, wycofania nie będzie można dokonać wcześniej jak po 3 latach od daty ostatniego wycofania, a okres wycofania nie będzie mógł trwać dłużej jak 12 miesięcy. Przez ten czas właściciel zobowiązany będzie do opłaty 5% składki OC.

Zmiany prawdopodobnie nie ominą także badań technicznych pojazdu. Kierowcy bardziej niż do tej pory będą musieli pilnować terminu oddania auta na badanie, bowiem spóźnienie o 30 lub więcej dni spowoduje wzrost składki OC o drugie tyle. Ponadto, w trakcie badania pojazd będzie fotografowany celem udokumentowania, że faktycznie sprawdzenie jego stanu w stacji kontroli pojazdów miało miejsce. Sprawdzana będzie także emisja spalin.

Zmiany w kodeksie drogowym 2021

Prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku czeka nas ważna zmiana przepisów drogowych. W jej myśl, obowiązek ustąpienia pierwszeństwa będzie dotyczył także pieszych wchodzących na przejście, a nie jak do tej pory, jedynie znajdujących się na przejściu. Z obowiązku tego wyłączone zostaną jednak tramwaje. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, zmianie ulegną także przepisy dotyczące prędkości i utrzymywania odstępu. Wszyscy posiadacze prawa jazdy doskonale wiedzą, że aktualnie po terenie zabudowanym w porze nocnej możemy poruszać się z prędkością maksymalną 60 km/h. Niedługo zostanie ona jednak zmniejszona do 50 km/h. Z kolei podczas podróżowania drogą ekspresową bądź autostradą zobowiązani będziemy do utrzymywania odstępu od pojazdu poprzedzającego, który wyrażony w metrach, będzie o połowę mniejszy niż prędkość jazdy, wyrażona w km/h. W praktyce oznacza to, że jadąc np. z prędkością 100 km/h, musimy zachować odstęp 50 metrów. Pamiętajmy, że posiadanie prawa jazdy kat. B nie zwalnia nas z obowiązku śledzenia aktualnych zmian w kodeksie drogowym i stosowania się do nich.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej