Co wybrać – wynajem długoterminowy czy leasing?

Wynajem długoterminowy czy leasing – przed takim dylematem staje wiele osób poszukujących formy finansowania zakupu samochodu. Porównajmy zatem zalety i wady obydwu rozwiązań.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy, zwany inaczej leasingiem operacyjnym, na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo korzystną opcją. Po pierwsze, wymaga od nas wniesienia niższej opłaty wstępnej, w porównaniu do opłaty w przypadku tradycyjnego leasingu samochodowego. Zachęcający może być również brak rozbudowanych formalności. Wiele osób najbardziej ceni sobie jednak wygodę wynikającą z wynajmu długoterminowego. Użytkownik auta nie musi bowiem martwić się przeglądami, zmianą ogumienia, serwisem czy organizacją samochodów zastępczych, gdyż wszystkie te kwestie leżą w obowiązkach leasingodawcy.

Nie ma jednak nic za darmo. Wspomniana wygoda okupiona jest znacznie wyższymi ratami. Co więcej, w umowie wynajmu zawsze podawany jest limit kilometrów, jakie wynajmujący może zrobić w ciągu roku. Przekroczenie limitu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ostatni mankament dotyczy wykupu leasingowanego auta po zakończonym okresie wynajmu. Proponowane ceny wykupu zwykle są zupełnie nieopłacalne.

Leasing samochodu

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć na czym polega leasing, gdyż w obecnych czasach jest to jedna z najpopularniejszych form finansowania auta. Pierwszą, niewątpliwą jej zaletą jest znacznie niższy koszt całkowity samochodu. Jest on niski zwłaszcza wtedy, gdy leasingowanym autem jest auto używane. To jedna z istotnych różnic, gdyż w leasingu operacyjnym mamy możliwość wynajmowania jedynie nowych samochodów, stąd też wyższe koszty ich wynajmu.

Co ważne, w tym rozwiązaniu leasingodawca nie narzuca limitu kilometrów, tak jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego (wynajmu długoterminowego). Użytkownik może więc swobodnie użytkować auto, a po zakończonym okresie leasingu wejść w jego posiadanie, gdyż cena wykupu zwykle jest atrakcyjna. Leasing samochodu wiąże się także ze zniżkami, jakie możemy otrzymać od ubezpieczycieli za bezszkodową jazdę.

Niestety, w przypadku leasingu samochodu czeka nas konieczność samodzielnego dokonywania przeglądów samochodu i serwisowania. Co więcej, wiele leasingodawców wymaga, aby przeglądy i naprawy auta wykonywane były w ściśle określonych punktach, którymi najczęściej jest ASO danej marki. Leasing czy wynajem? Odpowiedzi na to pytanie każdy musi udzielić sobie sam. Warto jednak wiedzieć, że obydwie te opcje zapewnia Auto GT.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej