Co wybrać – wynajem długoterminowy czy leasing?

Wynajem długoterminowy czy leasing – przed takim dylematem staje wiele osób poszukujących formy finansowania zakupu samochodu. Porównajmy zatem zalety i wady obydwu rozwiązań.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy, zwany inaczej leasingiem operacyjnym, na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo korzystną opcją. Po pierwsze, wymaga od nas wniesienia niższej opłaty wstępnej, w porównaniu do opłaty w przypadku tradycyjnego leasingu samochodowego. Zachęcający może być również brak rozbudowanych formalności. Wiele osób najbardziej ceni sobie jednak wygodę wynikającą z wynajmu długoterminowego. Użytkownik auta nie musi bowiem martwić się przeglądami, zmianą ogumienia, serwisem czy organizacją samochodów zastępczych, gdyż wszystkie te kwestie leżą w obowiązkach leasingodawcy.

Nie ma jednak nic za darmo. Wspomniana wygoda okupiona jest znacznie wyższymi ratami. Co więcej, w umowie wynajmu zawsze podawany jest limit kilometrów, jakie wynajmujący może zrobić w ciągu roku. Przekroczenie limitu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ostatni mankament dotyczy wykupu leasingowanego auta po zakończonym okresie wynajmu. Proponowane ceny wykupu zwykle są zupełnie nieopłacalne.

Leasing samochodu

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć na czym polega leasing, gdyż w obecnych czasach jest to jedna z najpopularniejszych form finansowania auta. Pierwszą, niewątpliwą jej zaletą jest znacznie niższy koszt całkowity samochodu. Jest on niski zwłaszcza wtedy, gdy leasingowanym autem jest auto używane. To jedna z istotnych różnic, gdyż w leasingu operacyjnym mamy możliwość wynajmowania jedynie nowych samochodów, stąd też wyższe koszty ich wynajmu.

Co ważne, w tym rozwiązaniu leasingodawca nie narzuca limitu kilometrów, tak jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego (wynajmu długoterminowego). Użytkownik może więc swobodnie użytkować auto, a po zakończonym okresie leasingu wejść w jego posiadanie, gdyż cena wykupu zwykle jest atrakcyjna. Leasing samochodu wiąże się także ze zniżkami, jakie możemy otrzymać od ubezpieczycieli za bezszkodową jazdę.

Niestety, w przypadku leasingu samochodu czeka nas konieczność samodzielnego dokonywania przeglądów samochodu i serwisowania. Co więcej, wiele leasingodawców wymaga, aby przeglądy i naprawy auta wykonywane były w ściśle określonych punktach, którymi najczęściej jest ASO danej marki. Leasing czy wynajem? Odpowiedzi na to pytanie każdy musi udzielić sobie sam. Warto jednak wiedzieć, że obydwie te opcje zapewnia Auto GT.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej