Jak zabezpieczyć auto przed solą na drogach?

Zima oznacza trudne warunki do jazdy nie tylko dla kierowców. Niemałe wyzwanie stoi również przed naszymi samochodami, które narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz szkodliwe działanie soli drogowej.

Sól drogowa nie jest przyjazna dla podwozia bądź karoserii pojazdu. Dlatego dowiedz się, jak skutecznie zapobiec niekorzystnym efektom soli drogowej na aucie i przygotuj swój samochód na zimę.

Dlaczego sól drogowa szkodzi samochodom?

Każdej zimy drogowcy rozsypują na drogi piasek lub specjalną mieszankę, nazywaną potocznie solą drogową. Jednak oprócz chlorku sodu znajdziemy tam również substancje, które m.in. zapobiegają zbrylaniu. Drogowe bezpieczeństwo ma swoją cenę. Sól drogowa po rozpuszczeniu zmienia się w błoto o żrących właściwościach. Co to oznacza dla samochodów? Jednym z efektów ubocznych może być przyspieszenie procesu korozji, a pamiętajmy, że sól może bez trudu dostać się na nadwozie, przykleić do podwozia, a także felg czy nawet instalacji elektrycznej. Na dodatek błoto może zawierać twarde elementy, np. piasku, które rysują lakier. Jak temu zapobiec?

Jak zabezpieczyć auto przed korozją?

Rozwiązań chroniących auto przed negatywnymi właściwościami soli drogowej jest kilka, ale wszystkie mają charakter profilaktyczny. Ważne jest więc przygotowanie auta zanim drogowcy rozsypią pierwsze warstwy soli na asfalt. Domowym sposobem może być np. woskowanie auta przed zimą. Środki ochrony lakieru dostępne są niemal w każdym sklepie, a sam nakładanie wosku na karoserię wymaga jedynie cierpliwości oraz czasu. Dowiedz się więcej na temat odpowiedniego przygotowania pojazdu przed zimą i przeczytaj artykuł „Jak zabezpieczyć auto przed zimą?

Trwalszy efekt możemy uzyskać nakładając powłokę ceramiczną na auto. Warstwa ochronna jest w tym przypadku bardziej wytrzymała i gwarantuje długotrwały efekt. Jest to też rozwiązanie droższe, dlatego zanim sami zabierzemy się do nakładanie powłoki ceramicznej na auto, może lepiej powierzyć to zadanie zawodowcom. Swój samochód możesz zabezpieczyć z Auto GT. Polecamy też artykuł, w którym wyjaśniamy zasady nakładania powłoki ceramicznej na auto.

Profilaktyka na wagę złota.

Zarówno woskowanie auta, jak i nakładanie powłoki ceramicznej powinno odbyć się pod dokładnym myciu samochodu przed zimą. Póki temperatury nie spadają poniżej zera, warto porządnie wyszorować pojazd. Mycie auta zimą na myjni bezdotykowej może być niebezpieczne, gdyż niechcący możemy uszkodzić np. uszczelki przy drzwiach albo pióra wycieraczek. Przed zimą warto też zakonserwować podwozie, aby osiadające na nim sól oraz błoto nie wyrządziły szkód.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej