Import aut używanych spada – gdzie szukać samochodów z drugiej ręki?

Auta sprowadzane zza granicy były przez lata normą na giełdach samochodów używanych. Teraz ich liczba z miesiąca na miesiąc spada. Czym spowodowany jest ten trend i gdzie w takim razie szukać aut z drugiej ręki?

Dane instytutu SAMAR nie pozostawiają wątpliwości. W grudniu 2022 roku do Polski sprowadzono niespełna 55 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Chociaż dla wielu ta liczba wciąż może wydawać się niemała, trzeba zaznaczyć, że to spadek o 21,8% w porównaniu do grudnia 2021.

Wzrost zanotowały tylko auta z USA

W przekroju całego roku, import samochodów używanych zmniejszył się o 17,8%. To spory skok w porównaniu do ostatniej dekady, kiedy to regularnie sprowadzaliśmy auta z Francji, Holandii i oczywiście Niemiec. Nie zmieniły się jedynie statystyki wieku sprowadzanych pojazdów, które wciąż miały średnio 13 lat. Jedyny trend wzrostowy w kontekście importu aut, jaki mogliśmy zaobserwować w minionym roku to sprowadzane auta z USA. W tym przypadku statystyki pokazują wzrost zainteresowania kierowców o 6,6%.

Auto GT Hyundai & Mitsubishi samochody używane
Hyundai I30 2021 Auto GT

Co prawda generalnie w Polsce w 2022 roku zarejestrowano mniej aut niż w 2021 roku, ale tutaj spadek wyniósł około 3%. Z czego zatem wynika zmniejszone zainteresowanie sprzedażą samochodów używanych zza granicy? Eksperci wskazują przede wszystkim na wojnę za naszą wschodnią granicą. W jej wyniku mocno zakłócone zostały łańcuchy dostaw, a wymuszone zmiany logistyczne wpłynęły na wyższe ceny. Poszczególne części stały się trudniej dostępne, a na nowe auta trzeba w salonach czekać dłużej. Ten stan odbił się na giełdzie samochodów używanych. Auta z rynku wtórnego również podrożały, a zwłaszcza modele premium stały się wśród ofert rzadkością. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Rynek samochodów używanych – czy nadchodzą podwyżki?”.

Gdzie szukać samochodów używanych?

Rejestracja samochodów używanych w 2022 roku spadła, jednak nadal tysiące kierowców szukają dla siebie pojazdów. W czasach, kiedy znalezienie godnego zaufania auta stało się trudniejsze, potencjalni kupcy chętniej decydują się na zakup w sprawdzonych źródłach, jak np. salonach. W salonie samochodów używanych Auto GT w Warszawie znajdziesz samochody z niewielkim przebiegiem oraz w bardzo dobrym stanie technicznym. Nasi specjaliści dbają o to, aby każdy używany model, który trafia do naszego salonu był odpowiednio przygotowany do sprzedaży. W efekcie naszym klientom udostępniamy sprawdzone pojazdy, które można kupić także na raty lub wziąć w leasing. Posiadamy również atrakcyjną ofertę ubezpieczeniową na auta z naszego salonu.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej