Rynek samochodów używanych – czy nadchodzą podwyżki?

Recesja na rynkach oraz postępująca inflacja sprawiają, że niemal za wszystko musimy zapłacić więcej. Podwyżki nie omijają również rynku motoryzacyjnego. Kierowcy, którzy planują zakup samochodu używanego, powinni przygotować się na większe wydatki.

Oprócz wyższych cen, problemem kupujących jest także kurczący się rynek. Trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że część osób, która myślała o sprzedaży swojego auta, wstrzymała się z tą decyzją. Gdzie zatem można znaleźć dobre samochody używane?

Kłopoty produkcji, a rynek wtórny

Sytuację na rynku samochodów używanych można porównać do efektu kuli śnieżnej. Dużo bowiem zależy od sytuacji koncernów motoryzacyjnych, które dopiero co poważnie odczuły skutki pandemii. Wstrzymana praca fabryk dopiero niedawno wróciła na poziom sprzed 2020 roku, jednak teraz pojawiły się kolejne przeszkody dla sprawnej produkcji aut. Łańcuch dostaw części został w dużej mierze zachwiany z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Warto też pamiętać, że COVID-19 nie zniknął zupełnie. Nowe fale zachorowań zaatakowały m.in. Chiny, skąd pochodzi spora część komponentów niezbędnych do konstrukcji pojazdów.

Auto GT samochody używane

Jak się to przekłada na samochody używane osobowe? Duża część aut na rynek wtórny zasilają chociażby przedsiębiorcy, którzy regularnie nabywają nowe pojazdy. Stosunkowo młode auta trafiają na rynek wtórny, gdzie trafiają do osób prywatnych lub są ponownie leasingowane. To z kolei popycha właścicieli do dalszej sprzedaży. W efekcie przestoje w fabryce nowych samochodów szybko odbijają się na kondycji rynku wtórnego. Na początku 2022 roku liczba ofert samochodów używanych była aż o 20% mniejsza niż w przedpandemicznym roku 2019.

Mniej znaczy drożej

Skurczony rynek przekłada się na ceny. Dane udostępniane przez portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi wskazują, że zwiększyła się liczba ofert w przedziałach 50-75 tys. zł oraz 100-200 tys. zł. Nie jest to jednak symptom bogacącego się społeczeństwa, a raczej wyższych cen. Gdzie zatem szukać aut z drugiej ręki? Rozwiązaniem mogą być samochody używane z salonu. Bardzo często tam, gdzie sprzedaje się nowe auta, pojawiają się także używane modele, czy to poleasingowe czy oddane w ramach rozliczenia za zakup. Dealerzy bardzo często prowadzą salon samochodów używanych, gdzie można znaleźć różne modele, które zostały solidnie sprawdzone w autoryzowanych serwisach.

Przykładem może być salon samochodów używanych Auto GT. W ofercie można znaleźć auta różnych marek w każdym wieku. Możliwość sprawdzenia i ewentualnej naprawy aut w serwisie Auto GT sprawia, że klienci znajdują tu godne zaufania samochody używane. Warszawa to spory rynek dla aut z drugiej ręki, dlatego salony jeszcze bardziej dbają o to, aby kupujący byli zadowoleni. Jest również możliwość wypełnienia formularza na temat poszukiwanego auta, a przedstawiciele salonu odezwą się do klienta, jeśli wymarzony samochód będzie dostępny w Auto GT.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej