Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Jak ładować samochód elektryczny, ile ładuje się samochód elektryczny, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego – te i inne pytania zawsze krążą po głowach osób planujących zakup nowoczesnego pojazdu „tankowanego” prądem. W artykule przybliżamy specyfikę ładowania samochodu elektrycznego w domu.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Ładowanie samochodu elektrycznego nie wymaga szczególnych umiejętności. Jedyne, co potrzebujemy, to ładowarka i zwykłe domowe gniazdko, w którym przepływa prąd o przemienny o napięciu 230V i natężeniu 16A. Ładowarkę do samochodu elektrycznego najczęściej nabywamy już przy zakupie auta, ale bogaty asortyment w tym zakresie odnajdziemy również w sklepach internetowych lub stacjonarnych sklepach z akcesoriami samochodowymi.

Aby rozpocząć ładowanie akumulatora wystarczy podłączyć przewód z jednej strony do gniazda, a z drugiej do auta. Oprócz prostoty tego sposobu ładowania, możemy liczyć także na znaczne oszczędności. W stacji szybkiego ładowania koszt 1kWh może być bowiem nawet 5 razy większy w porównaniu z kosztem 1kWh podczas ładowania przy użyciu domowego gniazdka. Niestety, oszczędności te przepłacane są dłuższym czasem ładowania. Jest jednak na to sposób.

Wallbox – przyspieszone ładowanie akumulatora

Ile ładuje się samochód elektryczny, jeśli ładujemy go przy użyciu zwykłego gniazdka? W zależności od pojemności baterii, zwykle trwa to kilkanaście godzin. Z tego powodu posiadacze elektrycznych czterokołowców zwykle ładują je w porze nocnej. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w urządzenie zwane wallboxem, aby czas ładowania akumulatora z kilkunastu godzin skrócić do kilku godzin. Urządzenie to, zwane również ładowarką naścienną, ma postać niewielkiej walizki, która montowana jest na ścianie. Jej zadaniem jest zwiększenie natężenia prądu, dzięki czemu akumulator w krótszym czasie otrzymuje ilość prądu niezbędną do pełnego naładowania.

Jeszcze do niedawna ceny wallboxów były dość wysokie. Obecnie, standardowe urządzenia, które w pełni wystarczą dla własnego użytku, możemy nabyć już za około 2000 złotych netto. Z kolei droższe modele, oprócz szybszego ładowania, oferują nam także dodatkowe funkcje, np. możliwość zdalnej obsługi.

Poszukujesz ładowarki naściennej wallbox do swojego Hyundaia? Sprawdź ofertę ładowarek w Auto GT! A jeśli dopiero planujesz zakup auta elektrycznego, dowiedz się czym różni się hybryda plug-in od klasycznej hybrydy oraz jaki model samochodu elektrycznego Hyundai polecamy.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej