Jak zarejestrować samochód w trakcie pandemii?

Pandemia w Polsce zmieniła tryb pracy wielu urzędów, w tym również i tych, do których udajemy się celem przerejestrowania samochodu. Dowiedzmy się zatem, ile czasu na przerejestrowanie auta mają jego nowi nabywcy oraz jak działa możliwość przerejestrowania samochodu online.

Ile czasu na przerejestrowanie auta?

Od 1 stycznia 2021 roku czas na przerejestrowanie samochodu wynosi 30 dni. Czas ten został ustanowiony przepisami, które weszły w życie od początku 2020 roku. Z uwagi na pandemię, chwilowo został on wydłużony do 180 dni, ale warto pamiętać, że wydłużenie to nie jest już aktualne. Obowiązuje ono jedynie osoby, które zakupiły samochód przed 31 grudnia 2020 roku.

Warto dodać, że 30-dniowy czas na przerejestrowanie samochodu obowiązuje wszystkich – zarówno nabywców nowych, jak i używanych samochodów, które zostały nabyte w Polsce lub sprowadzone z dowolnego kraju i dopuszczone do obrotu przez Służby Celno-Skarbowe. Pamiętajmy, że jeśli przegapimy czas na przerejestrowanie samochodu, musimy liczyć się z ryzykiem poniesienia kary administracyjnejw kwocie od 200 do nawet 1000 zł.

Przerejestrowanie samochodu online

Nowi nabywcy często zastanawiają się jak przerejestrować samochód w dobie pandemii. Otóż pamiętajmy, że wiele urzędów zapewniło swoim petentom możliwość przerejestrowania samochodu online. Wystarczy upewnić się, że nasz urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą, wypełnić wniosek oraz załączyć skany odpowiednich dokumentów, takich jak kopia dowodu rejestracyjnego czy dokument potwierdzający zakup. Do złożenia wniosku potrzebna jest autoryzacja za pomocą profilu zaufanego albo bezpiecznego podpisu elektronicznego. Niestety, przerejestrowanie samochodu online nie zwalnia nas jednak z konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Będzie ono niezbędne, aby pokazać urzędnikowi oryginały załączników i odebrać czasowe pozwolenie.

Świeżo upieczeni posiadacze auta często zastanawiają się także, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu. Otóż w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych, koszt ten wynosi łącznie 180,50 zł. W ramach tej ceny otrzymujemy tablice rejestracyjne, dowód, pozwolenie czasowe oraz nalepkę kontrolną i legalizacyjną.

Zastanawiasz się, jak wygląda procedura przerejestrowania auta podczas pandemii, ale wciąż nie dokonałeś jeszcze zakupu samochodu? Zapraszamy do przejrzenia oferty Auto GT, w której znajdziesz wiele interesujących modeli nowych i używanych samochodów marki Hyundai i Mitsubishi.

Hyundai przedłużył dopłaty do elektryków dla firm

Hyundai przedłużył dopłaty do elektryków dla firm

Na początku września wstrzymano dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych na firmę w ramach programu MÓJ ELEKTRYK. Polski rynek pojazdów bezemisyjnych wstrzymał się z zakupami, ponieważ nie wiadomo, kiedy ruszy nowy program ani na jakich zasadach będzie funkcjonował....

czytaj dalej
Nowy Hyundai TUCSON – duża suma małych zmian

Nowy Hyundai TUCSON – duża suma małych zmian

Na początku czerwca w okolicach Częstochowy odbyły się jazdy prasowe nowym Hyundaiem TUCSON-em. Na terenie lotniska Rudniki zaprezentowano najnowsze wcielenie czwartej generacji modelu, który pozostaje bestsellerem marki w Polsce i w Europie. Oto, co się w nim...

czytaj dalej