Jak zarejestrować samochód w trakcie pandemii?

Pandemia w Polsce zmieniła tryb pracy wielu urzędów, w tym również i tych, do których udajemy się celem przerejestrowania samochodu. Dowiedzmy się zatem, ile czasu na przerejestrowanie auta mają jego nowi nabywcy oraz jak działa możliwość przerejestrowania samochodu online.

Ile czasu na przerejestrowanie auta?

Od 1 stycznia 2021 roku czas na przerejestrowanie samochodu wynosi 30 dni. Czas ten został ustanowiony przepisami, które weszły w życie od początku 2020 roku. Z uwagi na pandemię, chwilowo został on wydłużony do 180 dni, ale warto pamiętać, że wydłużenie to nie jest już aktualne. Obowiązuje ono jedynie osoby, które zakupiły samochód przed 31 grudnia 2020 roku.

Warto dodać, że 30-dniowy czas na przerejestrowanie samochodu obowiązuje wszystkich – zarówno nabywców nowych, jak i używanych samochodów, które zostały nabyte w Polsce lub sprowadzone z dowolnego kraju i dopuszczone do obrotu przez Służby Celno-Skarbowe. Pamiętajmy, że jeśli przegapimy czas na przerejestrowanie samochodu, musimy liczyć się z ryzykiem poniesienia kary administracyjnejw kwocie od 200 do nawet 1000 zł.

Przerejestrowanie samochodu online

Nowi nabywcy często zastanawiają się jak przerejestrować samochód w dobie pandemii. Otóż pamiętajmy, że wiele urzędów zapewniło swoim petentom możliwość przerejestrowania samochodu online. Wystarczy upewnić się, że nasz urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą, wypełnić wniosek oraz załączyć skany odpowiednich dokumentów, takich jak kopia dowodu rejestracyjnego czy dokument potwierdzający zakup. Do złożenia wniosku potrzebna jest autoryzacja za pomocą profilu zaufanego albo bezpiecznego podpisu elektronicznego. Niestety, przerejestrowanie samochodu online nie zwalnia nas jednak z konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Będzie ono niezbędne, aby pokazać urzędnikowi oryginały załączników i odebrać czasowe pozwolenie.

Świeżo upieczeni posiadacze auta często zastanawiają się także, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu. Otóż w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych, koszt ten wynosi łącznie 180,50 zł. W ramach tej ceny otrzymujemy tablice rejestracyjne, dowód, pozwolenie czasowe oraz nalepkę kontrolną i legalizacyjną.

Zastanawiasz się, jak wygląda procedura przerejestrowania auta podczas pandemii, ale wciąż nie dokonałeś jeszcze zakupu samochodu? Zapraszamy do przejrzenia oferty Auto GT, w której znajdziesz wiele interesujących modeli nowych i używanych samochodów marki Hyundai i Mitsubishi.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej