Co wybrać – opony całoroczne czy sezonowe?

Wybór pomiędzy oponami całorocznymi, a oponami sezonowymi, najczęściej rozbija się o wygodę, koszty oraz poziom bezpieczeństwa. Sprawdźmy, kiedy warto pokusić się o zakup popularnych ostatnio opon całorocznych.

Kiedy wybrać opony całoroczne?

Wybór opon w dużej mierze powinien być warunkowany naszym stylem jazdy. Jeśli preferujemy spokojną jazdę, pozbawioną szybkich prędkości, gwałtownych hamowań i dynamicznych skrętów, które narażałyby bieżnik na przyspieszone wytarcie, możemy zdecydować się na opony całoroczne.

Drugim z czynników, który powinien zostać wzięty pod uwagę podczas wyboru opon, jest teren jazdy. Jeżeli zimą zamierzamy podróżować po regularnie odśnieżanych drogach i po stosunkowo równym terenie, opony całoroczne najprawdopodobniej okażą się wystarczające. Z kolei jeśli do naszych celów podróży będą wiodły drogi pod górę, drogi oblodzone, pokryte śniegiem lub błotem pośniegowym, wyższy poziom bezpieczeństwa i lepszą przyczepność zapewnią nam opony sezonowe. Ich bieżnik wykazuje bowiem znacznie lepsze przystosowanie do tego typu warunków. Sugerowaną wysokość bieżnika w oponach zimowych oraz sposób jego pomiaru opisywaliśmy tutaj.

Kolejną sprawą, ściśle powiązaną z bieżnikiem, jest roczny przebieg naszego auta. Uznaje się, że jeśli w ciągu roku pokonujemy nie więcej jak 12 tysięcy kilometrów, bieżnik w oponach całorocznych nie będzie narażony na zbytnie wytarcie, które obniżałoby bezpieczeństwo jazdy. Przy częstszych podróżach i podróżach na długie dystanse, lepiej skłonić się ku zakupowi opon sezonowych.

Opony całoroczne czy sezonowe?

Oprócz wyżej wspomnianych kwestii, warto wziąć pod uwagę głośność opon. Nieco cichszą pracę zapewni bowiem ogumienie sezonowe. Z kolei jeśli nie lubimy tracić czasu na odwiedzanie wulkanizatora oraz tracić miejsca na przechowywanie nieużywanego kompletu opon, z pewnością przypadnie nam do gustu wygoda, jaką zapewniają opony całoroczne. Wybierając je możemy liczyć także na oszczędności. Wynikają one nie tylko z niższej ceny opon w porównaniu do kosztu zakupu osobnego kompletu na lato i na zimę, ale także z tego, że nie potrzebujemy nabywać dodatkowego zestawu felg. Co więcej, opony o niskim oporze toczenia, a do takich możemy zaliczyć opony całoroczne, wpływają na niższe spalanie paliwa.

Niezależnie od tego, czy planujesz wyposażyć swoje auto w opony całoroczne czy sezonowe, pamiętaj, że możesz zrobić to w serwisie Auto GT w Warszawie. Dzięki usłudze DOOR TO DOOR, nie musisz nawet ruszać się z domu!

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

W serwisie Centrum Dealerskiego AUTO GT wykonujemy zarówno naprawy mechaniczne, jak i usługi blacharsko-lakiernicze aut wszystkich marek. Nasi doświadczeni specjaliści zajmują się naprawą, wymianą i malowaniem elementów karoserii samochodowej, takich jak drzwi,...

czytaj dalej
Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo. Lato to jak zwykle okres, kiedy...

czytaj dalej