Samochód używany – co powiedzą Ci opony?

Okazja czy pułapka? Wiele osób zadaje sobie to pytanie podczas przeglądania ofert samochodów używanych. Łatwo jednak można to sprawdzić, a jednym z elementów, który najwięcej powie nam o stanie samochodu, są jego opony.

Kod DOT

Trzy lub czterocyfrowy kod DOT umieszczony na boku opony to coś, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę, oglądając potencjalny nabytek. Może on bowiem dać nam wiedzę na temat wieku opony. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień produkcji, natomiast dwie kolejne – rok produkcji. Pamiętajmy, że opony, niezależnie od ich stanu, powinny zostać wymienione po 10 latach użytkowania, gdyż w późniejszym czasie mieszanka, z której zostały wytworzone, stopniowo twardnieje i znacznie bardziej narażona jest na zniszczenia. Jeśli okaże się, że opony będą wymagały szybkiej wymiany, zyskujemy doskonały argument do negocjacji ceny samochodu.

Wskaźnik zużycia opon TWI

A co jeśli data produkcji opon jest stosunkowo świeża, ale nie wiemy w jakim stopniu są one zużyte? W takim przypadku z pomocą przychodzi wskaźnik zużycia opon – tzw.  Tyre Wear Index (w skrócie TWI). We wgłębieniu opony, blisko jej środka, należy poszukać fragmentu nadlanej mieszanki. Jeśli będzie ona bliska lub zrównana z wysokością bieżnika, trzeba szykować się na wymianę opon. Głębokość bieżnika można sprawdzić również w inny sposób. Wystarczy przyłożyć do jego rowka igłę i zmierzyć odznaczoną wysokość. Przyjmuje się, że opony letnie musza mieć przynajmniej 3 mm, a opony zimowe przynajmniej 4 mm bieżnika.

Opony a geometria samochodu

Nie bez znaczenia jest także równomierność zużycia opony. Mowa tutaj o sytuacji, w której opony wykazują większe zużycie na krawędziach, niż w swojej środkowej części. Może to wskazywać na niewłaściwie ustawioną geometrię lub na to, że samochód uległ kiedyś poważniejszemu wypadkowi.

Klasa opon

Tanie opony w samochodzie używanym z klasy Premium? W takiej sytuacji powinna włączyć nam się czerwona lampka. Oznacza to bowiem, że dotychczasowy właściciel należy do osób oszczędnych, a to może przekładać się także na oszczędność w zakupie części lub na same naprawy samochodu. Istnieje wówczas obawa, że sprzedaż pojazdu może być dla posiadacza wygodnym rozwiązaniem, które uwolni go od konieczności ponoszenia kosztów na naprawę istniejących usterek. Jeśli w oko wpadł nam dowolny samochód używany, ale jego opony wymagają wymiany, warto przejrzeć ofertę Auto GT. Oprócz możliwości trafienia na ciekawą wyprzedaż, możemy liczyć na fachową pomoc serwisową nawet bez wychodzenia z domu!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej