Czy samochody hybrydowe są ekologiczne?

Na drogach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, natomiast powszechne są już auta hybrydowe, które łączą w sobie napęd elektryczny z silnikiem spalinowym. W ten sposób można oszczędzić na spalaniu i przyczynić się do mniejszej emisji spalin do środowiska.

Światowy sektor motoryzacyjny mocno nastawia się na działalność przyjazną środowisku. Ponieważ to spaliny samochodów obarcza się winą za złą jakość powietrza, którym oddychamy, sytuację ma poprawić produkcja samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Czy te ostatnie naprawdę wpływają na ochronę środowiska?

Jak działa auto hybrydowe?

Żeby ocenić ekologiczność samochodów hybrydowych, należy w pierwszej kolejności poznać zasady działania takiego pojazdu. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów napędów hybrydowych. W jednych silnik spalinowy i elektryczny działają naprzemiennie. W innym przypadku benzyna jest spalana, żeby wyprodukować energię elektryczną. Czasami oba typy silników działają jednocześnie, zapewniając większą moc i lepsze przyspieszenie. Inną właściwością samochodów hybrydowych jest odzyskiwanie energii podczas hamowania. Kiedy kierowca wciska pedał hamulca, energia nie jest bezpowrotnie wytracana, tylko zamienia się w prąd i ładuje akumulatory.

Ten system działania zmniejsza w sporym stopniu emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Silnik spalinowy działa po prostu znacznie rzadziej, a więc zyskuje na tym środowisko. Zmniejsza się również spalanie paliwa, zatem auto hybrydowe nie eksploatuje w takim samym stopniu jak tradycyjne jednostki napędowe zasobów naturalnych. Z kolei energię elektryczną potrzebną do naładowania baterii można pozyskać z odnawialnych źródeł energii.

Czy hybryda wpływa na ochronę środowiska?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak i nie. Z jednej strony mamy do czynienia z wydatnym spadkiem spalania paliwa, zwłaszcza w cyklu miejskim. Zakup auta hybrydowego może stanowić płynny krok w kierunku zupełnej elektromobilności i rezygnacji z tradycyjnych silników spalinowych, zwłaszcza w momencie, w którym elektryczne samochody nadal mają mocno ograniczony zasięg.

Z drugiej strony każda hybryda nadal posiada silnik spalinowy, a więc emituje spaliny. Warto też pochylić się nad etapem produkcji akumulatorów oraz ich żywotnością. Naukowcy nadal pracują nad wydajnymi bateriami, które można poddać recyklingowi, jednak nadal nie znamy optymalnego rozwiązania w tej kwestii.

Być może samochód hybrydowy nie jest idealnym wyjściem na drodze do ochrony środowiska, jednak z pewnością jest to krok w dobrą stronę i może stanowić płynny pomost w kierunku aut w pełni elektrycznych, które w ogóle nie emitują spalin.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej