6 rzeczy, o których musisz pamiętać sprzedając samochód

Dużo mówi się o obowiązkach, jakie stoją przed kupującymi samochód. Niemniej po stronie sprzedawcy również można wskazać kilka aspektów, o które należy zadbać. Sprawdź, co musisz zrobić po sprzedaży auta.

Obowiązki dotyczące transakcji sprzedaży pojazdu dotyczą zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy. Podpisanie umowy kupna sprzedaży samochodu to nie koniec formalności dla dotychczasowego właściciela auta. Zobacz, co jeszcze należy zrobić.

Powiadomienie wydziału komunikacji o sprzedaży auta

Naturalnie nowy właściciel samochodu będzie musiał odwiedzić swój wydział komunikacji w celu rejestracji pojazdu, ale sprzedawca również jest zobligowany do kontaktu z placówką wydziału komunikacji, w której rejestrował samochód. Można to zrobić na dwa sposoby: udać się do urzędu osobiście lub wypełnić formularz online. Zgodnie z ustawą osoba sprzedająca auto ma to 30 dni. Od 1 stycznia 2020 r. niepowiadomienie wydziału komunikacji o sprzedaży auta we wskazanym terminie wiąże się z karą w wysokości od 200 do 1000 zł.

Sprzedaż auta a ubezpieczenie samochodu

Kolejnym miejscem, do którego powinno trafić powiadomienie o sprzedaży samochodu jest towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiono OC. Wysłanie zgłoszenia drogą elektroniczną jest proste i szybkie, natomiast może pomóc w uniknięciu problemów, jak np. szkoda na aucie spowodowana przez nowego właściciela. Jeśli sprzedawca nie powiadomi TU, że zbył pojazd, może stracić zniżki na OC. Zgłoszenie sprzedaży pozwala także uniknąć automatycznego przedłużenia polisy. Na tę czynność sprzedawca ma 14 dni od daty podpisania umowy sprzedaży auta. Warto dodać, że w przypadku AC ochrona wygasa wraz z datą zawarcia umowy, a sprzedawca może ubiegać się o zwrot części składki.

Auto GT samochody używane

Podatek dochodowy od sprzedaży auta

Powszechną wiedzą jest fakt, że podatek od czynności cywilnoprawnych płaci nabywca auta, natomiast po stronie sprzedającego nie ma takiego obowiązku. Od tego przepisu jest jednak wyjątek. Jeśli pojazd zostaje sprzedany przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu, podatek dochodowy od osób fizycznych musi zapłacić także sprzedawca. Jeśli transakcja przyniosła zysk, należy go uwzględnić w formularzu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty” w wierszu numer 9 „inne źródła”. Kupujący może też skorzystać z oferty samochodów używanych w Auto GT i kupić auto na fakturę, dzięki czemu będzie zwolniony z opłaty 2% w urzędzie skarbowym.

Sprzedaż auta we współwłasności  – umowa

Częstym błędem, do którego dochodzi podczas sprzedaży samochodu jest pominięcie współwłaściciela na umowie. Jeżeli auto jest we współwłasności, na umowie sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem muszą znaleźć się dane obu właścicieli. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w efekcie może dojść do sporych komplikacji. Przykładem może być sytuacja, kiedy na umowie jest tylko jeden właściciel. W praktyce oznacza to, że kupujący nabył tylko 50% praw do pojazdu, gdyż druga część jest nadal w posiadaniu drugiego właściciela. Skoro już mowa o umowie sprzedaży auta, warto również dodać, że sprzedający często zawierają w umowie nie tylko datę dzienną, ale także godzinę transakcji. Jest to zapis na wypadek kolizji spowodowanej przez nowego właściciela, który mógłby chcieć zrzucić winę na sprzedawcę. A po sprzedaży samochodu, czas na nowe auto. Sprawdź jakie auto warto kupić w 2022.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej