Wyprzedaż rocznika w połowie roku? Sprawdź, gdzie szukać nowych aut w atrakcyjnej cenie

Jeszcze w 2021 roku media obwieszczały koniec tradycji corocznych wyprzedaży rocznika, który w styczniu stawał się mniej atrakcyjny dla nabywców. Jednak osoby, które zaniechały szukania podobnych okazji popełniły błąd, ponieważ na cenach nowych aut z minionego roku nadal można zyskać.

Zakup nowego auta z wyprzedaży rocznika może mieć znaczenie wyłącznie w momencie sprzedaży, kiedy w okienku z opisem „rok produkcji” musimy wpisać 2022 zamiast np. 2023. Jednak dla użytkowników data w dowodzie rejestracyjnym to tylko liczba, ponieważ kupując samochód z minionego roku, nadal trafia do nas nowe auto. Co więcej, taki zakup może być wyjątkowo opłacalny.

Spadek wartości bez utraty jakości

Ciekawych statystyk dostarczył opublikowany niedawno raport CarVertical[1] na temat spadku wartości pojazdów. Badania pokazały, że pod względem utraty wartości pojazdu z biegiem lat, sporą rolę odgrywa marka, a nawet konkretny model auta. Niemniej w ogólnym rozrachunku można stwierdzić, że do końca pierwszego roku jego wartość może spaść o 20–30%. Natomiast przez pierwszych 5 lat większość modeli traci 60–70% ceny, jaką zapłacono za nie w salonie. Co ciekawe w zestawieniu marek, które najmniej tracą na wartości bardzo dobrze wypadł Hyundai, który uplasował się w pierwszej dziesiątce.

Kona N-Line Hyundai Promise salon Auto GT samochody używane

Czy w tym czasie jakość pojazdu również spada o 30%? Dobrze zadbane auto po pięciu latach użytkowania nie będzie wykazywać poważnych usterek, które pozwoliły stwierdzić, że auto jest w 30% mniej sprawne. Dlatego kupujący coraz częściej wolą skupić się na rynku wtórnym.

Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy szukamy nowego auta, a jednocześnie chcemy kupić dobrze wyposażony tani samochód? Wówczas warto zwrócić uwagę na wyprzedaż rocznika.

Już nie tylko styczeń – kiedy szukać wyprzedaży rocznika?

Akcje marketingowe salonów samochodowych związanych z wyprzedażą rocznika nierzadko zaczynają się już w listopadzie, a ich kumulacja następuje w styczniu. Jeśli jednak decydujemy się na zakup nowego auta w lipcu, czy warto w ogóle brać pod uwagę ubiegłoroczną wyprzedaż? Samochody z roczników 2022 nadal są dostępne w salonach i wciąż są to nowe auta. Wystarczy odwiedzić stronę z dostępnymi od ręki pojazdami w Auto GT, gdzie na zainteresowanych wciąż czekają modele z 2022 roku.

Kona, Hyundai Promise salon Auto GT samochody używane

Warto również wziąć pod uwagę auta dostępne w programie Hyundai Promise, gdzie oferowane są egzemplarze w wieku maksymalnie 5 lat z przebiegiem nie większym niż 120 000 km. Auta sprzedawane są z gwarancją, pakietem serwisowym oraz assistance.


Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej