Przegląd samochodu na wiosnę – wszystko, co musisz sprawdzić

Nadejście wiosny dla naszego auta wiąże się nie tylko z faktem, że nie musimy już skrobać rano szyb. Wraz z ociepleniem warto wykonać wiosenny przegląd auta i sprawdzić poszczególne układy i płyny. Zobacz o czym trzeba pamiętać.

Zima to dla wielu aut trudny okres, który pozostawia po sobie ślady, chociażby w postaci resztek soli drogowej na podwoziu. Dobrze więc wiosną zadbać o samochód i sprawdzić, czy ujemne temperatury nie wyrządziły w naszym pojeździe żadnych szkód.

Przegląd samochodu – od czego zacząć?

Na początek można zacząć od wymiany wszystkich części i płynów, z których korzystamy zimą. Mowa tu przede wszystkim o wymianie opon na letnie (zmniejszamy spalanie i zachowujemy zimówki w lepszym stanie) oraz wymianie płynu do spryskiwaczy (płyn letni ma inne właściwości, np. lepiej usuwa owady z szyby). Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym to również okazja to oceny stanu ogumienia. Oprócz płynu do spryskiwaczy warto przyjrzeć się samym piórom wycieraczek, które często po zimie bywają zniszczone przez tarcie o lód czy zamarznięty śnieg.

Kolejnym stałym punktem wiosennego przeglądu auta powinna być wizyta w serwisie klimatyzacji. Zanim nadejdzie lato i klimatyzacja będzie pracować na pełnych obrotach, przyda się odgrzybianie lub ewentualne napełnienie. Szczególną uwagę na ten aspekt powinni zwrócić kierowcy, którzy zimą nie korzystają z klimatyzacji, przez co łatwiej o zanieczyszczenia czy grzyby.

Sprawdź układy w swoim aucie

Wiosną dużo łatwiej dokonać wszelkich zabiegów konserwujących, a także wymiany zużytych części. Niektórzy producenci, jak np. Mitsubishi czy Hyundai każdego roku wiosną organizują specjalne akcje serwisowe z wieloma korzyściami dla właścicieli aut tych marek. Warto sprawdzić autoryzowane serwisy i przekonać się, czy na atrakcyjnych warunkach można dokonać szczegółowego sprawdzenia swojego auta. Promocji serwisowych szukaj także w autoryzowanym serwisie Hyundai Warszawa Auto GT. A szczególną uwagę należy przyłożyć m.in. do:

  • płynów eksploatacyjnych (ilość oleju, płynu hamulcowego i cieczy chłodzącej),
  • oświetlenia,
  • układu hamulcowego,
  • zawieszenia,
  • podwozia.

Wraz z wiosennymi porządkami warto również zrobić przegląd obowiązkowego wyposażenia. Przeterminowana gaśnica może nie tylko być nieskuteczna, ale również skutkować wysokim mandatem. Wiosną warto zadbać również o lakier. Dobrym sposobem na konserwację może być ceramiczna powłoka ochronna, o którą zadbają specjaliści Auto GT.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej