Na co zwrócić uwagę kupując opony zimowe?

Opony zimowe są bardziej wrażliwe na zużycie, dlatego zarówno przed rozpoczęciem sezonu zimowego, jak i po nim warto przyjrzeć się, w jakim są stanie. Jeśli jakość opon nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze, czas na zakup nowych.

Bieżnik, rozmiar, a może jakieś inne parametry decydują o tym, czy mamy do czynienia z solidną oponą zimową? Dowiedz się jak rozpoznać godne polecenia opony, które pomogą ci w trudnych warunkach i wytrzymają wiele sezonów.

Opony zimowe – najważniejsze bezpieczeństwo

O tym, jak dobrze opona zimowa radzi sobie na mokrej, zamarzniętej bądź zaśnieżonej nawierzchni decyduje indeks przyczepności. Dokładnie chodzi o drogę hamowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Najwyżej oceniana jest klasa A, a najniżej klasa G. Różnica w drodze hamowania między najlepszymi, a najgorszymi oponami wynosi aż 18 metrów.

Kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę to bieżnik opony zimowej. W tym względzie warto postawić na bieżnik kierunkowy, który ma kształt litery „V” albo „U”. Tego rodzaju bieżnik cechuje się najlepszą przyczepnością, wobec czego są idealne na zimę. Ponadto należy dobrze wybrać rozmiar opon. Odłóż na bok efektowność czy modę i wybierz rozmiar opon zalecany przez producenta twojego auta.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

O zmianie opon na zimowe można pomyśleć wraz z nadejściem jesieni. Warto pamiętać, że opony zimowe chronią nie tylko przed śniegiem czy mokrą nawierzchnią, ale zapewniają lepszą przyczepność także kiedy drogi pokryte są warstwą opadających z drzew liści. Jeśli na co dzień poruszasz się po podobnych drogach, warto pomyśleć o zmianie opon już w październiku. Z kolei w listopadzie często przychodzą pierwsze mrozy, dlatego wtedy koniecznie trzeba odwiedzić serwis wymiany ogumienia. Jeśli nie masz możliwości przechowania opon letnich, znajdź warsztat oferujący sezonowanie opon, jak np. serwis Auto GT. Wybierając się do nas, sprawdź koniecznie nasze promocje serwisowe i kompleksowo zadbaj o swój samochód. Wymianę opon dobrze zrobić wcześniej, żeby uniknąć kolejek w warsztatach.

Jeśli posiadamy pełne koła z oponami zimowymi, oprócz wymiany należy pamiętać o sprawdzeniu czy mamy odpowiednie ciśnienie w oponach. Informację o właściwym ciśnieniu dla naszego samochodu znajdziemy m.in. w schowku, na klapce wlewu paliwa bądź na listwie na progu od strony kierowcy. Tego typu pomiar zimą warto wykonywać częściej, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury, ciśnienie w oponach zimowych może spaść nawet o 0,4 bara.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej