Nadchodzi nowa KONA – co pokaże SUV Hyundaia?

Od początku swojej obecności na rynku Hyundai KONA cieszy się dużym zainteresowaniem w segmencie crossoverów. Tym ciekawiej zapowiada się premiera kolejnej generacji tego modelu. Jak prezentuje się nowa KONA?

Południowokoreański koncern od dłuższego czasu wyraźnie podkreśla kierunek rozwoju marki Hyundai. Futurystyczny design, nowe jednostki napędowe przyjazne środowisku – to główne cechy rozpoznawcze azjatyckich aut. Nowa KONA wydaje się potwierdzeniem reklamowych sloganów i już na pierwszy rzut oka prezentuje się niezwykle nowocześnie.

Takiego SUV-a jeszcze nie było

Auta typu SUV kojarzą się większości miłośników motoryzacji z solidną bryłą nadwozia, która przywodzi na myśl raczej skojarzenia z masywnością i wytrzymałością niż z dynamiką. W przypadku nowego Hyundaia KONA na pierwszy plan wybija się minimalistyczna nowoczesność, którą łączymy głównie z samochodami elektrycznymi. Nie jest to skojarzenie bezpodstawne, ponieważ koreański koncern prezentację nowej generacji KONY rozpoczął właśnie od SUV-a z napędem elektrycznym. Jednostka EV nawiązuje do swojego napędu na wielu płaszczyznach. Znajdziemy m.in. pikselowe detale na kratce wlotu powietrza i tylnym zderzaku, a także inspirowane pikselami 19-calowe felgi aluminiowe.

Jednocześnie mimo bardziej dynamicznego nadwozia, nowy Hyundai KONA nieco urósł i teraz nieco bliżej mu do klasycznego SUV-a niż miejskiego crossovera. Najnowsza generacja ma 4355 mm długości, zatem o 150 mm więcej niż poprzednia w wersji elektrycznej. KONA zyskała również 25 mm szerokości i 60 mm długości rozstawu osi w porównaniu z poprzednim modelem.

Cztery warianty napędu

Wspomnieliśmy już o nowym Hyundaiu KONA Electric, ale nowa generacja dostępna będzie łącznie w czterech wariantach. Poza samochodem elektrycznym EV, w sprzedaży będzie również hybryda HEV oraz wersja z silnikiem benzynowym ICE. Koncern zapowiedział również dołączenie nowej KONY do sportowej serii N Line. Oprócz napędu każde z tych aut ma wyróżniać się oryginalnym wzornictwem i poszczególnymi detalami.

A propos szczegółów, nowy Hyundai KONA Electric to pierwszy model z lampą Pixelated Seamless Horizon z przodu i z tyłu. Pozwala ona nie tylko na uzyskanie nowoczesnego efektu, ale też personalizację pod kątem poszczególnych wariantów KONY.

Póki co nie znamy jeszcze daty pojawienia się nowej generacji Hyundaia KONY na światowych rynkach, a przedstawiciele koncernu zapowiadają więcej szczegółów w marcu 2023.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej