Mitsubishi wstrzymało produkcję w Rosji

Wojna Rosji z Ukrainą to obecnie najważniejsze światowe wydarzenie, które każdego dnia wzbudza skrajne emocje. Jednym z aspektów agresji są sankcje nakładane na Rosję oraz masowa ewakuacja międzynarodowych firm, które działały w tym kraju. Wśród podmiotów, które zaprzestały działań w kraju agresora jest także Mitsubishi.

Dotychczas wiele branż prowadziło interesy w Rosji. Kraj ten był dostarczycielem surowców, taniej siły roboczej, a także obszernym rynkiem zbytu. Wszystko zmieniło się jednak, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. 2022 rok okazał się dla wielu firm ostatnim, w którym prowadzono biznes z rosyjskimi podmiotami. Wstrzymane zostały prace w rosyjskiej fabryce samochodów w Kałudze, gdzie powstawały m.in. auta Mitsubishi.

Sankcje dla Rosji – lista coraz dłuższa

Zgodnie z międzynarodową polityką jednym ze sposobów zmuszenia Rosji do wycofania się z terytorium Ukrainy mają być sankcje nakładane m.in. przez poszczególne państwa czy chociażby Unię Europejską. Wojna na Ukrainie z Rosją jest potępiana przez zdecydowaną większość światowych rządów, a agresor w kolejnych miesiącach staje się coraz bardziej odizolowany od reszty świata.

Już od pierwszych dni wojny Rosji z Ukrainą decyzje o wycofaniu się z rosyjskich rynków podejmowały także prywatne przedsiębiorstwa – zarówno międzynarodowe koncerny, jak i małe firmy. Z dnia na dzień Rosjanie zostali odcięci od wielu produktów oraz usług, świadczonych przez zagraniczne podmioty. Dotyczy to również rynku motoryzacyjnego. Dla japońskiego koncernu Mitsubishi Rosja stanowiła ważny element produkcji, ponieważ w Kałudze funkcjonował prężnie zakład, wytwarzający samochody wielu marek, takich jak Citroen, Peugeot czy Opel. W fabryce należącej w 70%. do Stellantisa i w 30% do Mitsubishi produkowano m.in. Mitsubishi Pajero Sport i Mitsubishi Outlander.

Wojna Rosja-Ukraina produkcja Mitsubishi wstrzymana

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego, międzynarodowe firmy skutecznie wycofują się z kraju agresora. Od razu miało to przełożenie na funkcjonowanie poszczególnych zakładów. Rzecznik zakładu w Kałudze przyznał wówczas, że auta są nadal wytwarzane, ale w zmniejszonym wymiarze, co w praktyce oznaczało ok. 11 tys. egzemplarzy wyjeżdżających z fabryki w skali roku. Na początku marca decyzję o całkowitym wstrzymaniu produkcji podjął koncern Mitsubishi. Decyzja ta jest spójna z twardym stanowiskiem japońskiego rządu, który od początku wojny potępia działania Rosji.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej