Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo.

Lato to jak zwykle okres, kiedy ceny paliw biją rekordy. Dlatego tym bardziej warto podczas wakacyjnych wyjazdów wdrożyć kilka zasad ecodrivingu, które pomogą zarówno środowisku naturalnemu, jak i naszym portfelom. Jak jeździć ekonomicznie?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 25%?

Zbiór reguł ekonomicznej jazdy samochodem przekłada się na znacznie mniejsze zużycie paliwa. Wystarczy kilka prostych zasad, żeby obniżyć rachunki na stacji benzynowej o przynajmniej 5%. Rekordziści potrafią jednak zaoszczędzić nawet 25% tego, co dotychczas wydawali na paliwo. Jak tego dokonać? Wystarczy wdrożyć kilka wskazówek ecodrivingu:

Oszczędne korzystanie z klimatyzacji

Na początek aspekt, o którym dyskutuje się właśnie latem. Otwierać okna czy włączyć klimatyzację? Badania pokazują, że opór powietrza spowodowany uchylonym oknem w mniejszym stopniu wpływa na zużycie paliwa niż klimatyzacja samochodowa. Dlatego z chłodzenia najlepiej korzystać z umiarem, ponieważ włączona klimatyzacja to średnio aż 15% wyższe spalanie.

Tucson czerwony parking na dachu

Utrzymywanie stałej prędkości

Poza korkami, gdzie nie mamy innego wyjścia, jak ciągłe przyspieszanie i hamowanie, takiej jazdy powinniśmy unikać. Podróżowanie ze stałą prędkością i hamowanie silnikiem z odpowiednim wyprzedzeniem to bardzo dobry sposób nie tylko na to, jak oszczędzać paliwo, ale również części takie jak chociażby klocki hamulcowe. Gwałtowne przyspieszanie to najgorsze, co możemy zrobić, jeśli zależy nam oszczędnej jeździe.

Wyważona zmiana biegów

2500 obr./min to ostatni moment, w którym powinniśmy wrzucać wyższy bieg w samochodzie. W przypadku nowoczesnych samochodów takie obroty w zupełności wystarczą, żeby auto płynnie wskoczyło na wyższy bieg i wygodnie dowiozło nas do celu. Wchodzenie na większe obroty zalecane są wyłącznie podczas wyprzedzania.

Rezygnacja z jazdy „na luzie”

Bieg jałowy powinien służyć nam wyłącznie do postoju. W czasie jazdy poruszanie się „na luzie” wcale nie sprawia, że oszczędzamy paliwo. Warto wiedzieć, że w takim stanie silnik samoczynnie podtrzymuje obroty, natomiast jeśli np. zjeżdżamy z górki na piątym czy szóstym biegu, koszt paliwa spada do zera.

Wyjazdy wakacyjne nie muszą kosztować sporo na stacji benzynowej, jeśli będziemy postępować zgodnie z zasadami ecodrivingu. Co więcej, taka wyważona, ekonomiczna jazda samochodem jest też bezpieczniejsza zarówno dla nas, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej