Jaką prędkość osiąga Hyundai IONIQ?

Elektryczne samochody ze stajni Hyundaia stają się ważną gałęzią rozwoju południowokoreańskiego koncernu. Jednym z flagowych modeli jest Hyundai IONIQ 5, który został zaprezentowany w lutym 2021 roku. Jak prezentują się osiągi tego auta?

Elektromobilność to przyszłość motoryzacji. Trend jest już odczuwalny teraz. W 2020 roku w Europie sprzedano 60 000 Hyundaiów z napędem elektrycznym. To przeszło 13% udziału w łącznej sprzedaży marki. Dobre rezultaty sprzedażowe idą w parze z coraz lepszymi osiągami elektryków. Poprawiają się zwłaszcza zasięg oraz prędkość. Jak prezentują się te parametry w przypadku Hyundaia IONIQ 5?

Silnik elektryczny w Hyundaiu IONIQ – jakie ma osiągi?

W przypadku nowego Hyundaia IONIQ 5 można mówić o silniku elektrycznym lub dwóch jednostkach napędowych. Producent oferuje bowiem to auto w dwóch wariantach. W przypadku modeli z napędem na cztery koła, pojazd posiada dwa silniki elektryczne. Auto z napędem na dwa koła wyposażona jest w pojedynczy motor. IONIQ posiada system akumulatora 800 V, który zapewnia pojazdowi bardzo dobre osiągi. Najważniejsze z nich to oczywiście przyspieszenie, zasięg oraz prędkość maksymalna.

Samochody elektryczne Hyundaia przyspieszają dynamicznie, ponieważ automatyczna skrzynia biegów sterowana za pomocą przycisków działa wyjątkowo płynnie. IONIQ 5 w wersji z napędem na wszystkie koła wyposażonej w akumulator 72,6 kWh przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,2 sekundy. W tym wariancie akumulatorowym z napędem na tylne koła auto może przejechać aż 481 km na jednym ładowaniu.

Rodzinne auto, którym możesz dynamicznie jeździć

Przejdźmy wreszcie do maksymalnej prędkości Hyundaia IONIQ 5. Wynosi ona 185 km/h, a sama jazda może być dynamiczna. Jazda jest komfortowa dzięki odpowiedniemu ułożeniu akumulatora. Znajduje się on pomiędzy osiami, dzięki czemu gwarantuje równy rozkład masy między przodem a tyłem. Dodatkowym atutem jest nisko położony środek ciężkości, który korzystnie wpływa na przyczepność podczas jazdy.

Po jeździe przychodzi czas na ładowanie. Pod tym względem Hyundai pozytywnie zaskakuje, ponieważ dzięki możliwości szybkiego ładowania w stacjach o mocy do 350 kW, baterię auta od 10% do 80% uzupełnimy w zaledwie 18 minut. A jeśli kierowcy wyjątkowo zależy na czasie, już po pięciu minutach IONIQ 5 będzie mógł przejechać 100 km.

W przypadku Hyundaia IONIQ uwagę przykuwa również wyposażenie, które jest dostosowane do potrzeb całej rodziny. Duże ekrany i system audio zapewnią rozrywkę, a regulowane na wielu płaszczyznach fotele gwarantują najwyższy standard komfortu podróżujących.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej