Czy koniec roku to najlepszy okres na zakup samochodu?

Jeżeli nie potrzebujemy samochodu na tu i teraz, a raczej planujemy zakup od dłuższego czasu, warto wziąć pod uwagę, kiedy ceny aut spadają. Sporo mówi się o wyprzedażach pojazdów pod koniec roku. Czy to faktycznie najlepszy okres na wizytę w salonie?

Od lat rynkiem rządzi reguła, zgodnie z którą najwięcej za nowe auto zapłacimy latem, z kolei pod koniec roku możemy liczyć na promocje. Sprawdzamy też, czy takie same zasady dotyczą samochodów używanych.

Nowe samochody i zakup pod koniec roku

Dlaczego salon samochodowy najlepiej odwiedzić w ostatnich miesiącach starego roku lub na początku stycznia? Zasada, jaką kieruje się branża motoryzacyjna jest bardzo prosta. Klienci wybierają się do takich miejsc jak salon Auto GT w Warszawie po to, żeby wyjechać z nich nowym autem. Nowym, to znaczy wyprodukowanym w bieżącym roku. Jeżeli odwiedzimy salon w styczniu, nadal możemy przebierać w modelach prosto z fabryki, jednak rocznik już na starcie sprawia, że pojazd jest mniej warty na rynku samochodów używanych. Dlatego też dealerzy wolą sprzedać auta w roku, w którym zostały wyprodukowane po niższej cenie, niż potem mieć problem ze znalezieniem nabywców w ogóle.

Z tego względu już tradycją są coroczne wyprzedaże rocznika, czyli liczne upusty na samochody z danego roku. Okres promocyjny nierzadko rozpoczyna się już w listopadzie, a kończy w styczniu. To właśnie w tym okresie można liczyć na najniższe ceny w salonach samochodowych.

Auto GT Samochody nowe Auto GT Hyundai & Mitsubishi

Kiedy kupować samochody używane?

W przypadku rynku wtórnego obowiązują inne reguły. Niektórzy sprzedawcy, zwłaszcza handlarze, podobnie jak dealerzy zdają sobie sprawę z tego, że im auto starsze, tym mniej będzie warte. Ogólnie jednak rynek samochodów używanych jest bardziej dynamiczny i kupujący zwracają uwagę bardziej na poszczególne egzemplarze i oceniają je indywidualnie. Czy w związku z tym pora roku nie ma wpływu na zakup?

W przypadku samochodów używanych znaczącym kryterium zakupu jest stan techniczny. Ten dużo łatwiej przetestować w ciepłych miesiącach, kiedy bez większego trudu można dokładnie obejrzeć pojazd i sprawdzić go w warsztacie. Z kolei zimą sprzedawcom łatwiej zatuszować usterki lub zrzucić winę na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego we wszelkich raportach dotyczących sprzedaży aut z drugiej ręki, największy ruch obserwuje się w miesiącach wiosennych oraz letnich. A jeśli szukasz sprawdzonego samochodu używanego bez względu na porę roku, koniecznie odwiedź salon samochodów używanych Auto GT Warszawa.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej