Nowy Colt coraz bliżej. Co wiemy o kultowym Modelu Mitsubishi?

Jeden z kultowych modeli Mitsubishi wraca w nowej odsłonie. Niemal dokładnie czterdzieści lat po pojawieniu się pierwszego Colta, do sprzedaży wchodzi siódma generacja modelu, który na ponad dekadę zniknął z motoryzacyjnego rynku.

Zaczynał jako nieco mniejszy Lancer, jednak z czasem stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli segmentu B. Z upływem lat Mitsubishi Colt stawał się coraz bardziej stateczny. Jak będzie prezentować się jako najnowsza wersja? Znamy już kilka faktów na temat nowego Colta.

Co się stało z Coltem?

Poszczególne modele Mitsubishi są z nami od wielu lat. Czasami japoński koncern musiał stosować kilka sztuczek, aby poszczególne auta mogły jeździć po np. europejskich rynkach. Tak było m.in. z modelem Mirage, który na Starym Kontynencie znany jest jako Mitsubishi Space Star. W 2012 roku Mirage/Space Star miał być następcą Colta, jednak fani marki tęsknili za kultową już nazwą. A ta ma długie korzenie. Historia Colta sięga lat 60. XX wieku, natomiast do seryjnej produkcji model wprowadzono w 1984 roku. Od tego czasu Colt doczekał się sześciu generacji, po czym we wspomnianym 2012 roku zniknął z rynku.

Na powrót Colta trzeba było czekać przeszło dekadę, ale teraz wszyscy miłośnicy tego modelu mogą świętować, ponieważ Mitsubishi zapowiedziało premierę siódmej generacji na 8 czerwca 2023 roku. To druga tegoroczna premiera po nowej wersji Mitsubishi ASX, o czym pisaliśmy tutaj.

Jaki będzie nowy Mitsubishi Colt?

Przez lata Mitsubishi Colt miał wiele twarzy. Od mniejszego brata Lancera ze sportowym zacięciem po auto, które stylistyką nadwozia przypominało nieco zmniejszonego, rodzinnego vana. Czy fani modelu mogą spodziewać się powrotu znanych z poprzednich wersji rozwiązań? Koncern prawdopodobnie odniesie się do spuścizny modelu, co podkreśla w swoich wypowiedziach Frank Krol, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Motors Europe, który tak opisuje nowego Colta:

„Jestem szczęśliwy mogąc powrócić z Mitsubishi Motors do głównego europejskiego segmentu B i zaoferować naszym klientom wysoce konkurencyjny nowy model godny nazwy Colt.”

Mitsubishi wciąż utrzymuje w tajemnicy wygląd nowego Colta, jednak wiemy już co nieco na temat tego, co znajdziemy pod maską. Jak na przedstawiciela segmentu B przystało, podstawowa będzie trzycylindrowa jednostka benzynowa o pojemności 1,0 litra, która rozwija 67 KM/49 kW. Ponadto dostępna będzie nieco bardziej dynamiczna wersja z trzycylindrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 litra i mocy 91 KM/67 kW.

Najwięcej jednak można obiecywać sobie po hybrydzie. Gamę Colta ma uzupełniać hybrydowy układ napędowy (HEV) łączący 1,6-litrowy silnik benzynowy z dwoma silnikami elektrycznymi, generującymi łączną moc 143 KM/105 kW oraz z przekładnią automatyczną z kilkoma trybami pracy.

Jako że Mitsubishi Colt powstał na platformie CMF-B Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, sporo mówi się o ewentualnych podobieństwach do Renault Clio. Tym bardziej, że produkcja modelu będzie odbywać się w fabryce Renault w tureckiej Bursie. Kiedy znane będą nowe szczegóły, na pewno dowiesz się o nich z naszego bloga Auto GT.

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

W serwisie Centrum Dealerskiego AUTO GT wykonujemy zarówno naprawy mechaniczne, jak i usługi blacharsko-lakiernicze aut wszystkich marek. Nasi doświadczeni specjaliści zajmują się naprawą, wymianą i malowaniem elementów karoserii samochodowej, takich jak drzwi,...

czytaj dalej
Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo. Lato to jak zwykle okres, kiedy...

czytaj dalej