Nowy Colt coraz bliżej. Co wiemy o kultowym Modelu Mitsubishi?

Jeden z kultowych modeli Mitsubishi wraca w nowej odsłonie. Niemal dokładnie czterdzieści lat po pojawieniu się pierwszego Colta, do sprzedaży wchodzi siódma generacja modelu, który na ponad dekadę zniknął z motoryzacyjnego rynku.

Zaczynał jako nieco mniejszy Lancer, jednak z czasem stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli segmentu B. Z upływem lat Mitsubishi Colt stawał się coraz bardziej stateczny. Jak będzie prezentować się jako najnowsza wersja? Znamy już kilka faktów na temat nowego Colta.

Co się stało z Coltem?

Poszczególne modele Mitsubishi są z nami od wielu lat. Czasami japoński koncern musiał stosować kilka sztuczek, aby poszczególne auta mogły jeździć po np. europejskich rynkach. Tak było m.in. z modelem Mirage, który na Starym Kontynencie znany jest jako Mitsubishi Space Star. W 2012 roku Mirage/Space Star miał być następcą Colta, jednak fani marki tęsknili za kultową już nazwą. A ta ma długie korzenie. Historia Colta sięga lat 60. XX wieku, natomiast do seryjnej produkcji model wprowadzono w 1984 roku. Od tego czasu Colt doczekał się sześciu generacji, po czym we wspomnianym 2012 roku zniknął z rynku.

Na powrót Colta trzeba było czekać przeszło dekadę, ale teraz wszyscy miłośnicy tego modelu mogą świętować, ponieważ Mitsubishi zapowiedziało premierę siódmej generacji na 8 czerwca 2023 roku. To druga tegoroczna premiera po nowej wersji Mitsubishi ASX, o czym pisaliśmy tutaj.

Jaki będzie nowy Mitsubishi Colt?

Przez lata Mitsubishi Colt miał wiele twarzy. Od mniejszego brata Lancera ze sportowym zacięciem po auto, które stylistyką nadwozia przypominało nieco zmniejszonego, rodzinnego vana. Czy fani modelu mogą spodziewać się powrotu znanych z poprzednich wersji rozwiązań? Koncern prawdopodobnie odniesie się do spuścizny modelu, co podkreśla w swoich wypowiedziach Frank Krol, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Motors Europe, który tak opisuje nowego Colta:

„Jestem szczęśliwy mogąc powrócić z Mitsubishi Motors do głównego europejskiego segmentu B i zaoferować naszym klientom wysoce konkurencyjny nowy model godny nazwy Colt.”

Mitsubishi wciąż utrzymuje w tajemnicy wygląd nowego Colta, jednak wiemy już co nieco na temat tego, co znajdziemy pod maską. Jak na przedstawiciela segmentu B przystało, podstawowa będzie trzycylindrowa jednostka benzynowa o pojemności 1,0 litra, która rozwija 67 KM/49 kW. Ponadto dostępna będzie nieco bardziej dynamiczna wersja z trzycylindrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 litra i mocy 91 KM/67 kW.

Najwięcej jednak można obiecywać sobie po hybrydzie. Gamę Colta ma uzupełniać hybrydowy układ napędowy (HEV) łączący 1,6-litrowy silnik benzynowy z dwoma silnikami elektrycznymi, generującymi łączną moc 143 KM/105 kW oraz z przekładnią automatyczną z kilkoma trybami pracy.

Jako że Mitsubishi Colt powstał na platformie CMF-B Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, sporo mówi się o ewentualnych podobieństwach do Renault Clio. Tym bardziej, że produkcja modelu będzie odbywać się w fabryce Renault w tureckiej Bursie. Kiedy znane będą nowe szczegóły, na pewno dowiesz się o nich z naszego bloga Auto GT.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej