Wady i zalety jazdy SUV-em.

Auta typu SUV czy Crossover cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na 10 najpopularniejszych modeli kupowanych w Polsce w 2021 roku, aż połowa reprezentuje ten segment. Dlaczego tak chętnie kupujemy SUV-y?

Wygodna pozycja za kierownicą, poczucie bezpieczeństwa, wysoki prześwit – to najczęściej wymieniane zalety posiadania w garażu SUV-a. Czy wybór tego rodzaju nadwozia to faktycznie optymalne rozwiązanie? Sprawdź z czym wiąże się jazda SUV-em oraz dla kogo jest to auto.

Jeszcze nie terenówka, ale już nie hatchback.

Pierwsze samochody tego typu wymagały rozwinięcia enigmatycznego skrótu Sport Utility Vehicle. W porównaniu do klasycznych samochodów rodzinnych jak hatchback, kombi czy sedan, SUV wydawał się toporny i za duży. Wyglądał jak samochód terenowy, ale szybko zatracił najważniejsze atuty, które pozwalały na jazdę po bezdrożach. Z podstawowego wyposażenia szybko zniknął napęd na 4 koła, za to pojawiało się coraz więcej elementów, poprawiających komfort jazdy. Początkowo więc za SUV-ami nie przepadali fani terenówek, a właściciele hatchbacków trochę się ich obawiali.

Dziś, analizując wyniki sprzedaży aut w Polsce, SUV-y kochają wszyscy. Według danych SAMAR za 2021 rok, wśród dziesięciu najczęściej kupowanych modeli aż połowę stanowiły SUV-y bądź crossovery. Polacy chętnie sięgali po Dacię Duster, Toyotę RAV 4 i C-HR czy Kię Sportage. W czołówce zameldował się również SUV Hyundai’a, czyli model TUCSON.

Plusy i minusy SUV-a.

Pierwszy raz, kiedy przesiadamy się z hatchbacka lub kombi do SUV-a, może być pamiętnym momentem. Nagle zajmujemy wyższą pozycję za kierownicą, widzimy więcej i jednocześnie jesteśmy dalej od jeżdżących dookoła samochodów. Duże, wygodne fotele są przestronne zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów. Tylna kanapa spokojnie pomieści nawet trzech dorosłych pasażerów. SUV zapewnia sporo miejsca oraz komfortową pozycję podczas jazdy. Z kolei masywna sylwetka auta sprawia, że od razu czujemy się bezpieczniej. Również w salonie AUTO GT zauważyliśmy, że kierowcy cenią sobie zalety SUV-ów, zwłaszcza jeśli podróżują z dziećmi. Przestronność dotyczy również przestrzeni bagażowej, dlatego SUV to obok kombi najlepszy wybór dla rodzin, które lubią dalekie, wakacyjne wyjazdy.

Pamiętajmy jednak, że każdy medal ma dwie strony. Jazda po mieście SUV-em czy crossoverem może być wygodna do momentu, w którym trzeba zaparkować na wąskiej uliczce. Wtedy nawet z inteligentnym asystentem parkowania może być trudno znaleźć dość miejsca na postój. Problemem może być również spalanie, które nigdy nie było silną stroną masywnych SUV-ów. Rozwiązaniem mogą być jednak hybrydy jak np. Mitsubishi Eclipse Cross PHEV z napędem 4×4, który dostępny jest w AUTO GT w korzystnych wariantach finansowania.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej