Jakie są przywileje dla samochodów elektrycznych?

Rządy wielu państw starają się zachęcić swoich obywateli do zmiany samochodu z silnikiem spalinowym, na nowy, elektryczny model. W tym celu powstają programy wsparcia finansowego oraz liczne przywileje, z których można korzystać głównie w miastach. Jak wygląda sytuacja posiadaczy elektryków w Polsce?

Działania przychylne posiadaczom samochodów elektrycznych mają przede wszystkim wydźwięk ekologiczny. Zarówno poszczególne miasta, jak i całe państwa mierzą się z problemem zanieczyszczenia powietrza. W dużej mierze odpowiadają za to silniki pojazdów, które z rur wydechowych emitują szkodliwe dla środowiska substancje.

Bezpłatny parking

Jeszcze kilka lat temu możliwość bezpłatnego parkowania w centrach miast nie zrobiłaby na kierowcach większego wrażenia, jednak opłaty za możliwość postoju w wielu miejscowościach zwielokrotniła się. Oznacza to, że jeśli ktoś codziennie dojeżdża do śródmieścia do pracy, musi liczyć się z poważnym wydatkiem. Tymczasem niemal wszędzie samochody elektryczne są zwolnione z tego typu opłat. Nie trzeba zatem obawiać się strefy płatnego parkowania w Warszawie czy innym mieście, gdzie nalicza się opłaty za zatrzymywanie się w centrum. Co więcej, w wielu miejscach można znaleźć specjalne miejsca parkingowe, przeznaczone dla pojazdów zeroemisyjnych. Z takich przywilejów mogą korzystać m.in. posiadacze najnowszego Hyundaia KONA Electric, którego można nabyć w korzystnych warunkach za pośrednictwem Auto GT.

Coraz więcej miast dąży do uwolnienia ścisłych centrów od samochodowych spalin. W tym celu powstają strefy czystego transportu, które mają uwolnić najbardziej wrażliwe miejsca od zanieczyszczeń. Do tego rodzaju stref większość aut nie ma wstępu. Wyjątkiem są pojazdy elektryczne, ponieważ nie emitują spalin.

Akcyza na samochody, buspasy i inne przywileje

Zwolnienie z akcyzy to kolejny argument za kupnem auta elektrycznego. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do naczelnika Urzędu Skarbowego, który może wydać adekwatne zaświadczenie dla pojazdów elektrycznych oraz zasilanych wodorem. Dalsze oszczędności można zyskać dzięki większym limitom amortyzacyjnym. W 2021 roku wynoszą one 150 000 złotych dla samochodów spalinowych oraz 225 000 złotych dla modeli elektrycznych. Jeśli myślisz o wymianie starego auta na nowszy model, sprawdź ofertę skupu samochodów Auto GT.

W niektórych miastach dodatkowym przywilejem jest możliwość poruszania się samochodów elektrycznych po buspasach. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy w danym mieście obowiązuje taki przepis, gdyż w przeciwnym razie może grozić kierowcy dotkliwy mandat.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej