Ozonowanie i odgrzybianie samochodu – co warto wiedzieć?

Serwisy samochodowe często oferują usługi odgrzybiania klimatyzacji. Tymczasem bardziej kompleksowym zabiegiem, który umożliwi dezynfekcję zarówno klimatyzacji, jak i całego wnętrza auta, jest ozonowanie. Przyjrzyjmy się na czym polega ta metoda i dlaczego w czasach pandemii w Polsce cieszy się ona jeszcze większym zainteresowaniem.

Ozonowanie samochodu

Bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, roztocza, zarodniki i wszelkie formy przetrwalnikowe – z wszystkimi tymi problemami ozon rozprawi się w zaledwie kilkadziesiąt minut, pozostawiając wewnątrz pojazdu całkowicie sterylne środowisko. Ale to nie wszystko – ozonowanie samochodu doskonale pomaga także w usunięciu nieprzyjemnych zapachów, takich jak zapachy zwierzęce, dym papierosowy, stęchlizna czy też odór środków czyszczących lub farby. Co istotne, ozonowanie nie maskuje tych zapachów jedynie na chwilę, a całkowicie je usuwa. Z tych powodów ozonowanie auta to usługa, którą do swojej oferty wprowadza coraz to więcej serwisów samochodowych. Profesjonalne ozonowanie zapewnia m.in. Auto GT – serwis samochodowy w Warszawie.

Pandemia w Polsce nasuwa pytanie dotyczące skuteczności ozonowania w usuwaniu wirusa wywołującego COVID-19. Wprawdzie wciąż nie ma na ten temat oficjalnych badań, ale wszystkie przypuszczenia wskazują na to, że ozon, jako gaz o silnych właściwościach aseptycznych, usuwa wszystkie rodzaje wirusów, w tym również koronawirusy. Na skuteczność ozonowania w tym względzie wskazuje również fakt, że karetki wykorzystywane podczas pandemii w Polsce do przewożenia osób zarażonych odkażane są właśnie za pomocą ozonu.

Czy ozonowanie samochodu jest bezpieczne?

Często pojawia się wątpliwość dotycząca szkodliwości ozonu – zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla stanu wnętrza samochodu. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to warto wiedzieć, że ozon jest gazem, który występuje w przyrodzie naturalnie. W większych ilościach obecny jest w powietrzu zwłaszcza podczas burzy. Co istotne, rozkład ozonu nie prowadzi do powstania szkodliwych, chemicznych pozostałości. Ozon przeistacza się bowiem w zwykły tlen, którym oddychamy na co dzień, a zatem jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla naszego zdrowia.

Kwestia szkodliwości ozonu dla auta to temat wzbudzający więcej kontrowersji. Nie sposób zaprzeczyć, że ozon, jako utleniacz, przyspiesza starzenie przedmiotów. W praktyce jednak, aby wyrządzenie szkód przez ozon mogło być możliwe, musi zaistnieć przynajmniej jeden z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest bardzo duże stężenie tego gazu, czyli stężenie przekraczające zalecane 10 ppm, natomiast drugim – długi czas narażenia przedmiotów na oddziaływanie ozonu. Według założeń, bezpieczny czas ekspozycji wnętrza auta na ozon wynosi do 60 minut. Wynika więc z tego wniosek, że ozonowanie auta, które przeprowadzane jest sporadycznie i z zachowaniem wspomnianych zasad, nie naraża wnętrza naszego auta na szybsze zniszczenie.

Jak przebiega ozonowanie auta?

Ozonowanie samochodu w Auto GT – jednym z polecanych serwisów samochodowych w Warszawie – przebiega w bardzo prosty sposób. Wszystko odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia generującego ozon, które umieszczane jest na tylnym siedzeniu auta. Dla bezpieczeństwa wcześniej rozkładana jest tam specjalna podkładka, która chroni tapicerkę przez bezpośrednim kontaktem z generatorem ozonu. Urządzenie zostaje uruchomione na czas około 30 minut, po upływie których pojazd jest otwierany i dokładnie wietrzony. W celu kompleksowej dezynfekcji, wszelkie powierzchnie styku, takie jak kierownica, klamki, drążek zmiany biegów czy kokpit zostają dodatkowo wyczyszczone przy użyciu środków dezynfekujących.

Przy okazji dezynfekcji wnętrza samochodu, można zadbać także o odgrzybienie klimatyzacji. W tym celu wylot ozonatora wystarczy skierować w miejsce zasysania powietrza do układu klimatyzacji oraz ustawić ją na obieg zamknięty.

Ozonowanie samochodu – ceny

Usługa ozonowania auta we wspomnianym wcześniej serwisie samochodowym w Warszawie  – Auto GT, obejmująca również dodatkową, ręczną dezynfekcję z użyciem środków chemicznych, kosztuje zaledwie 149 zł brutto. Z kolei pakiet ozonowania wnętrza i odgrzybiania klimatyzacji jest do zamówienia już w cenie 218 zł. Niewykluczone, że natrafimy na niższe ceny ozonowania samochodu. Podczas wybierania serwisu samochodowego warto mieć jednak na względzie jego fachowość oraz jakość sprzętu używanego do wytwarzania ozonu. Urządzenie z niskiej półki lub nieprawidłowe przeprowadzenie ozonowania może bowiem doprowadzić np. do odbarwienia elementów wnętrza.

Ozonowanie auta to usługa, z której warto korzystać regularnie. Dzięki temu nie tylko będziemy cieszyć się zadbanym autem, ale także zapewnimy sobie ochronę przed różnorodnymi mikroorganizmami, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Aby wszystko przebiegło skutecznie i bez obaw o uszkodzenie elementów wnętrza, warto powierzyć swoje auto w ręce sprawdzonego serwisu samochodowego, takiego jak serwis Auto GT w Warszawie.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej