Mitsubishi – od samurajów po samochody

Rok temu firma Mitsubishi Motor Corporation obchodziła 50 urodziny, a cała grupa Mitsubishi liczyła sobie już 150 lat istnienia. Dowiedzmy się jak powstała firma, która dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów samochodów na świecie.

Samurajskie korzenie Mitsubishi

Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku w Japonii, gdzie ówczesne gwałtowne uprzemysłowienie sprzyjało rozwojowi przedsiębiorców. Założyciel Mitsubishi – Yataro Iwasaki – był człowiekiem wywodzącym się z rodziny o tradycjach samurajskich. Przypomnijmy, że samuraj to japoński wojownik, należący do szczególnej klasy feudałów, który w czasie wojny stanowi obronę dla swojego pana, a podczas pokoju jest jego sługą. Iwasaki otrzymał jednak pracę managera i pozbył się statusu samuraja. Pnąc się po szczeblach, w 1870 założył własną firmę żeglugową.

Logo Mitsubishi

Firma założona przez Iwasaki nosiła nazwę „Tsukumo”. Już wtedy na flagach firmowych parowców powiewały flagi z charakterystycznym logo w postaci trzech diamentów. Logo to powstało poprzez nałożenie na siebie herbu rodowego założyciela Mitsubishi oraz herbu klanu Tosa, czyli herbu związanego z pierwszym pracodawcą Iwasaki. Po czterech latach od założenia firmy, zmienia ona nazwę na „Mitsubishi”. Nazwa ta oznacza właśnie „trzy diamenty”.

Od samolotów do nowoczesnych samochodów

Działalność firmy Mitsubishi nie od razu miała formę, jaką znamy dziś. Mało kto wie, że początkowo skupiała się ona na przemyśle stoczniowym, usługach bankowych, handlu międzynarodowym oraz na… projektowaniu i budowie samolotów. Dopiero w 1932 roku powstał pierwszy autobus Mitsubishi, a 4 lata później technologia napędu na cztery koła, która dziś stała się znakiem rozpoznawczym Mitsubishi. Jednak prawdziwy rozkwit motoryzacyjny Mitsubishi przypadał dopiero na lata 60, kiedy to do sprzedaży wprowadzony został model samochodu 500.

Sportowe modele samochodów

Rok 1970 jest kluczowym ze względu na to, że to wówczas jeden z działów firmy rozpoczął własną działalność pod nazwą Mitsubishi Motors Corporation. Zaledwie 3 lata później firma wypuściła na rynek europejski model Mitsubishi Lancer. To od tej pory japońskie samochody zdobyły uznanie jako nowoczesne samochody sportowe. Dziś gama modeli samochodów Mitsubishi jest znaczne rozbudowana, a producent wciąż zaskakuje nas coraz to nowszymi technologiami. Obecnym hitem azjatyckiego koncernu jest Outlander – niezawodny SUV, który coraz częściej wygrywa rankingi popularności w swojej klasie. Japońskie samochody to nie tylko nowoczesne samochody, ale samochody opatrzone ciekawą historią powstania firmy. Chcesz kupić używane lub nowe auto Mitsubishi w atrakcyjnej cenie? Zajrzyj do naszej oferty.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej