Mitsubishi – od samurajów po samochody

Rok temu firma Mitsubishi Motor Corporation obchodziła 50 urodziny, a cała grupa Mitsubishi liczyła sobie już 150 lat istnienia. Dowiedzmy się jak powstała firma, która dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów samochodów na świecie.

Samurajskie korzenie Mitsubishi

Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku w Japonii, gdzie ówczesne gwałtowne uprzemysłowienie sprzyjało rozwojowi przedsiębiorców. Założyciel Mitsubishi – Yataro Iwasaki – był człowiekiem wywodzącym się z rodziny o tradycjach samurajskich. Przypomnijmy, że samuraj to japoński wojownik, należący do szczególnej klasy feudałów, który w czasie wojny stanowi obronę dla swojego pana, a podczas pokoju jest jego sługą. Iwasaki otrzymał jednak pracę managera i pozbył się statusu samuraja. Pnąc się po szczeblach, w 1870 założył własną firmę żeglugową.

Logo Mitsubishi

Firma założona przez Iwasaki nosiła nazwę „Tsukumo”. Już wtedy na flagach firmowych parowców powiewały flagi z charakterystycznym logo w postaci trzech diamentów. Logo to powstało poprzez nałożenie na siebie herbu rodowego założyciela Mitsubishi oraz herbu klanu Tosa, czyli herbu związanego z pierwszym pracodawcą Iwasaki. Po czterech latach od założenia firmy, zmienia ona nazwę na „Mitsubishi”. Nazwa ta oznacza właśnie „trzy diamenty”.

Od samolotów do nowoczesnych samochodów

Działalność firmy Mitsubishi nie od razu miała formę, jaką znamy dziś. Mało kto wie, że początkowo skupiała się ona na przemyśle stoczniowym, usługach bankowych, handlu międzynarodowym oraz na… projektowaniu i budowie samolotów. Dopiero w 1932 roku powstał pierwszy autobus Mitsubishi, a 4 lata później technologia napędu na cztery koła, która dziś stała się znakiem rozpoznawczym Mitsubishi. Jednak prawdziwy rozkwit motoryzacyjny Mitsubishi przypadał dopiero na lata 60, kiedy to do sprzedaży wprowadzony został model samochodu 500.

Sportowe modele samochodów

Rok 1970 jest kluczowym ze względu na to, że to wówczas jeden z działów firmy rozpoczął własną działalność pod nazwą Mitsubishi Motors Corporation. Zaledwie 3 lata później firma wypuściła na rynek europejski model Mitsubishi Lancer. To od tej pory japońskie samochody zdobyły uznanie jako nowoczesne samochody sportowe. Dziś gama modeli samochodów Mitsubishi jest znaczne rozbudowana, a producent wciąż zaskakuje nas coraz to nowszymi technologiami. Obecnym hitem azjatyckiego koncernu jest Outlander – niezawodny SUV, który coraz częściej wygrywa rankingi popularności w swojej klasie. Japońskie samochody to nie tylko nowoczesne samochody, ale samochody opatrzone ciekawą historią powstania firmy. Chcesz kupić używane lub nowe auto Mitsubishi w atrakcyjnej cenie? Zajrzyj do naszej oferty.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej