Koniec Android Auto? Teraz pomoże ci samochodowy Asystent Google

W nowej odsłonie systemu Android 12 za pomoc kierowcom odpowiedzialny będzie Asystent Google. Aplikacja Android Auto na smartfony ustępuje miejsca, chociaż nadal będzie rozwijana w systemach wbudowanych ekranów samochodowych.

Jeśli nasze auto nie dysponuje rozbudowanym komputerem pokładowym, który posiada chociażby aktualną nawigację, podczas jazdy korzystamy zazwyczaj ze smartfona. Przydatną aplikacją dla kierowców był Android Auto. Producent przenosi jednak funkcje aplikacji do Map oraz Asystenta Google.

Do czego służy Android Auto w smartfonie?

Większość kierowców zna Android Auto w postaci aplikacji na telefon, która sprawia, że urządzenie jest użyteczne podczas jazdy. Uruchomienie aplikacji sprawiało, że zmieniał się interfejs smartfona. Liczba aplikacji była okrojona, a przyciski stawały się większe, aby łatwiej można było używać ich, kierując jednocześnie samochodem. Android Auto blokował np. możliwość oglądania wideo na YouTube czy granie w gry, gdyż mogłoby to rozproszyć kierowcę i doprowadzić do wypadku. Teraz większość funkcji znanych z Android Auto mają przejąć Google Maps oraz Asystent Google.

Funkcje Asystenta Google i Map – zmiany dla kierowców

Większość funkcji, z których kierowcy korzystali dzięki Android Auto, ma w najnowszej wersji systemu Android 12 przejąć Asystent Google. Jak zapewne wie większość posiadaczy smartfonów z Androidem, wystarczy wypowiedzieć słowa „Ok, Google”, aby uruchomić szereg funkcjonalności dla osób prowadzących samochód. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • wykonywanie połączeń głosowych,
  • odbieranie połączeń,
  • wysyłanie wiadomości,
  • czytanie powiadomień – teraz żeby posłuchać SMS-ów oraz powiadomień innych aplikacji, wystarczy powiedzieć „Ok, Google. Odczytaj moje Wiadomości”. Asystent przeczyta wszystkie wiadomości, także te z komunikatorów internetowych.
  • odtwarzanie muzyki – jeszcze jedna znana komenda, która jednak jest ciągle rozwijana. Oprócz możliwości uruchomienia popularnych aplikacji do odtwarzania muzyki, możemy doprecyzować, czego chcemy posłuchać, mówiąc np. „Ok, Google. Włącz Spotify Bohemian Rhapsody wykonawcy Queen”.

Zwiększyła się również liczba komend, które działają, kiedy mamy uruchomione Mapy Google. Najpopularniejsze z nich to „Prowadź do”, „Pokaż trasę do”, „Czy w okolicy są”, „Jaki jest ruch na drodze do” czy „Zaprowadź mnie do”. Google zapewnia, że możliwości trybu samochodowego w nowym Androidzie będą jeszcze większe.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej