Czym się różni hybryda plug-in od klasycznej hybrydy?

Nie ulega wątpliwości, że samochody z napędem elektrycznym z roku na rok zyskują na popularności. Klasyczne hybrydy zdają się być jednak coraz bardziej wypierane przez nowoczesne hybrydy typu plug-in. Dowiedzmy się, dlaczego tak się dzieje.

Plug-in czy klasyczna hybryda?

Rozważanie na temat obydwu rodzajów hybryd wypadałoby rozpocząć od wyjaśnienia co to jest plug-in. Otóż hybryda typu plug-in (PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicle) to auto, które możemy ładować przy użyciu zwykłego, domowego gniazdka. Pod tym względem różni się ono zarówno od aut w pełni elektrycznych, jak i od klasycznych hybryd HEV (Hybrid Electric Vehicle), które muszą być ładowane w specjalnych stacjach ładowania.

Pierwsza istotna różnica pomiędzy hybrydą typu plug-in, a klasyczną hybrydą dotyczy liczby kilometrów, jakie auto jest w stanie pokonać w trybie bezemisyjnym. W przypadku hybrydy plug-in jest to nawet 59 km (według standardu WLTP). Dzięki temu hybryda plug-in idealnie sprawdza się do codziennych podróży. Co więcej, rozwijając nią prędkości rzędu 120-130 km/h nie musimy obawiać się zwiększonego hałasu, który przy tych prędkościach często towarzyszy klasycznym hybrydom. Dodatkowym plusem jest także to, że wysokonapięciowy zespół w hybrydach plug-in zasila ogrzewanie i elektryczną sprężarkę klimatyzacji, dzięki czemu obciążenie silnika spalinowego ulega zmniejszeniu.

Przyspieszanie w hybrydach plug-in

Klasyczne hybrydy posiadają zwykle niewielki akumulator. Nie wpływa on dobrze na osiągi auta. Najlepsze modele są w stanie rozwinąć prędkość od 0 do 100 km/h w ciągu 8 sekund. Dla porównania, SUV Grandlanda X Hybrid przyspiesza do setki zaledwie w 6,1 sekundy. Mowa tutaj o wariancie 1.6 Turbo, o mocy 200KM i z napędem na cztery koła. Z kolei nieco słabszy wariant SUVa Grandlanda X Hybrid, posiadający silnik o mocy 180KM i pojemności 1,6 litra, rozpędza się do 100 km/h w ciągu 8,9 sekundy, czyli w czasie zbliżonym do czasu rozpędu klasycznej hybrydy z wyższej półki.

Podsumowując, choć hybrydy plug-in nie zawsze przebijają klasyczne hybrydy pod względem przyspieszenia, z pewnością mogą konkurować z nimi pod względem osiągów w trybie bezemisyjnym, cichości jazdy oraz wygody. Ładowanie hybrydy typu plug-in uproszczone jest bowiem do maksimum.

Chcesz nabyć nowoczesną hybrydę typu plug-in albo inny samochód napędzany elektrycznie? W ofercie Auto GT znajdziesz swój wymarzony SUV elektryczny lub mniejsze auto, idealne do codziennych podróży.
Sprawdź nasze promocje.

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

W serwisie Centrum Dealerskiego AUTO GT wykonujemy zarówno naprawy mechaniczne, jak i usługi blacharsko-lakiernicze aut wszystkich marek. Nasi doświadczeni specjaliści zajmują się naprawą, wymianą i malowaniem elementów karoserii samochodowej, takich jak drzwi,...

czytaj dalej
Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo. Lato to jak zwykle okres, kiedy...

czytaj dalej