Hybryda vs. benzyna – które auto tańsze w utrzymaniu?

Reklamy samochodów hybrydowych kuszą często niskimi kosztami eksploatacji. Czy rzeczywiście jazda hybrydą jest o wiele tańsza niż tankowanie auta z silnikiem benzynowym? A jak wygląda kwestia ubezpieczenia wybranej jednostki napędowej?

Nieskomplikowany do niedawna dylemat, czyli diesel czy benzyna, powoli odchodzi w zapomnienie. Na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej jednostek napędowych. Tylko wśród samochodów hybrydowych możemy wybierać między różnymi charakterystykami.

Koszt zakupu a utrzymanie

Część osób, która staje przed wyborem nowego auta, za główne kryterium wyboru przyjmuje koszt zakupu konkretnego modelu. Gdyby kierować się tylko tym wyznacznikiem, wybór byłby oczywisty, ponieważ pojazdy hybrydowe są droższe, a rynek wtórny tego typu samochodów dopiero raczkuje. Ale auto zazwyczaj służy nam latami, dlatego na wydatek warto spojrzeć z perspektywy kilku, a może nawet kilkunastu lat użytkowania. Tutaj należy uwzględnić takie koszty jak opłata za ubezpieczenie, ewentualne naprawy czy ceny paliw.

Tankowanie i ubezpieczenie

Zarówno w samochodach z silnikiem spalinowym, jak i w hybrydach znajdziemy silnik spalinowy. Różnica polega na tym, że w przypadku aut hybrydowych jest on używany wymiennie z elektryczną jednostką napędową lub w celu uzupełnienia poziomu akumulatorów. Więcej na ten temat możesz przeczytać na naszym blogu. W efekcie każda hybryda będzie spalać mniej benzyny, niż model w pełni spalinowy. Baterie silnika elektrycznego można ładować również w garażu, a jeżeli gospodarstwo domowe wyposażone jest w panele fotowoltaiczne, codzienna eksploatacja na niedużych dystansach może być wręcz darmowa. Tak działa np. nowe Mitsubishi Eclipse Cross PHEV.

W kwestii wysokości składki na OC, czyli obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, nie ma dużych różnic między silnikiem spalinowym a napędem hybrydowym. Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości w ramach popularyzacji aut przyjaznych środowisku, posiadacze samochodów elektrycznych i hybryd będą mogli liczyć na zniżki z tytułu posiadania niskoemisyjnych pojazdów.

Koszty napraw

Różnice w kosztach utrzymania samochodu na benzynę bądź hybrydy najłatwiej dostrzec u mechanika. Wynika to z faktu, że auta hybrydowe mają zdecydowanie mniej części, które mogą ulec awarii lub zużyć się. Najpoważniejszym wydatkiem dla posiadacza pojazdu z napędem hybrydowym może być konieczność wymiany akumulatorów litowo-jonowych, które skończyły swój cykl i zaczęły tracić na wydajności. Z drugiej strony jednak w niektórych hybrydach brakuje wielu mechanicznych elementów, które często się psują jak rozrusznik, alternator czy turbosprężarka.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej