Co zrobić, gdy auto nie chce odpalić?

Gdy auto nie odpala na mrozie, nikogo szczególnie to nie dziwi. Przywykliśmy bowiem do widoku kierowców, którzy próbują uruchomić auto w zimny, grudniowy poranek. Są jednak i takie przypadki, kiedy auto nie odpala na ciepłym silniku. Jak można zaradzić w obydwu sytuacjach?

Rozruch zimnego silnika

Rozruch zimnego silnika to zmora kierowców w porze zimowej. Wszystko przez to, że w niskich temperaturach łatwo dochodzi do rozładowania akumulatora. Rozwiązaniem jest wówczas doładowanie go z użyciem kabli lub prostownika. Aby zapobiegać problemom z rozruchem silnika w zimie, warto garażować auto.

Rozruch zimnego silnika może być także utrudniony z powodu usterek. W starszych samochodach możemy spodziewać się uszkodzonych przewodów wysokiego napięcia, ale równie dobrze przyczyną problemów z rozruchem silnika może być awaria cewki zapłonowej lub wyeksploatowanie rozrusznika. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest wymiana wadliwego elementu.

Gdy auto nie odpala na ciepłym silniku…

Silnik benzynowy może pokrzyżować nam plany związane z podróżą mimo tego, że wcale nie jest zimny. Dlaczego samochód nie odpala na ciepłym silniku? Powody takich sytuacji są różne. Jeśli nasze auto posiada instalację LPG, prawdopodobnej przyczyny możemy upatrywać w źle wyregulowanych zaworach. Często zdarza się, że przy wyższych temperaturach nie ulegają one całkowitemu domknięciu.

Gdy mimo ciepłego silnika auto nie odpala, równie dobrze problem może tkwić w układzie zapłonowym. Jak wskazują specjaliści, na skutek rozgrzania cewek zapłonowych, w ich wnętrzu mogą powstać prądy błądzące, które prowadzą do obniżenia wysokiego napięcia.

Częstym winowajcą tego, że auto nie odpala na ciepłym silniku, jest także rozrusznik. Jeśli podczas próby odpalenia auta słyszymy charakterystyczne trzaski, powinny one naprowadzić nas właśnie na ten trop. Problem z rozrusznikiem możemy obstawiać również wtedy, gdy od jego ostatniej wymiany zdążyliśmy przejechać około 200 tys. km lub więcej, naciągając tym samym sugerowany przez producentów czas wymiany. Wyjściem z sytuacji jest zastąpienie starego rozrusznika nowym lub regeneracja starego rozrusznika.

Auto nie odpala? O ile w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, o tyle w wielu nie obejdzie się bez pomocy specjalisty, a takiego znajdziesz m.in. w naszym serwisie Auto GT w Warszawie. Dzięki usłudze DOOR TO DOOR, przyjedziemy do Ciebie i dokonamy naprawy na miejscu. Załap się na nasze promocje serwisowe!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej