Auto hybrydowe czy elektryczne? Jaki samochód wybrać?

Spora część kierowców chętnie przesiadłby się do samochodu elektrycznego. Niższe koszty eksploatacji oraz aspekt ekologiczny przemawiają za elektrykami. Z kolei dla sceptyków aut na prąd, rozwiązaniem może być hybryda. Jaki samochód wybrać?

Według specjalistów samochód elektryczny to przyszłość motoryzacji. Rosnąca liczba modeli na prąd dostępna na rynku, potwierdza tę tezę. Niektórzy kierowcy obawiają się jednak, że będą mieli problemy z powodu rozładowanego auta. Dla nich rozwiązaniem może być samochód hybrydowy. Ceny jednych i drugich są coraz bardziej atrakcyjne.

Hybryda czy elektryk – jakie auto wybrać?

Samochody elektryczne wciąż są dla kierowców pewnego rodzaju nowością. Część z nich nadal ma w pamięci pierwsze modele z krótkim zasięgiem i długim czasem ładowania. Dzisiejsze elektryki są jednak znacznie bardziej dopracowane i zapewniają dużo większe możliwości. Dla przykładu Hyundai IONIQ 5 z baterią 72,6 kWh może na jednym ładowaniu przejechać do 481 km. A warto dodać, że w 2023 roku koreański koncern zamontuje w tym modelu jeszcze bardziej pojemny akumulator.

Jednocześnie auta elektryczne oprócz tańszej eksploatacji, są również bardziej oszczędne w kontekście ewentualnych napraw. Z racji faktu, że w takich pojazdach jest mniej części, ryzyko awarii wyraźnie spada. Jedynym wydatkiem, na jaki muszą się po jakimś czasie przygotować właściciele elektryków jest wymiana baterii. Niemniej według badania opublikowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne aż 96% posiadaczy samochodów elektrycznych zadeklarowało, że kolejnym ich autem również będzie elektryk.

Hybryda jak elektryk

Osoby nastawione do elektryków sceptycznie, jako główny argument przytaczają nierozwiniętą w wystarczającym stopniu infrastrukturę stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Jeśli mają obawy o to, że ich auto stanie na środku drogi z powodu braku energii, może warto zdecydować się na samochody hybrydowe. Opinie o łączonych jednostkach napędowych są pozytywne, gdyż kierowcy nie tylko oszczędzają na paliwie, ale również mają alternatywę jeśli chodzi o źródło zasilania. Jeżeli nie zdołają naładować auta, ratunkiem jest silnik spalinowy, który może służyć do ładowania akumulatorów lub samodzielnie napędzać pojazd.

Dla osób, które mają obawy przed elektrykiem, idealnym rozwiązaniem będzie np. Mitsubishi Eclipse Cross PHEV, czyli hybryda plug-in. Można ją ładować na stacji lub z gniazdka, ale posiada też silnik spalinowy, który ładuje akumulatory. Najnowsze modele elektryczne i hybrydowe marki Hyundai i Mitsubishi znajdziesz w salonie Auto GT. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aut elektrycznych, odwiedź pierwszy w Polsce showroom samochodów elektrycznych Auto GT Hyundai Electrified.

  *
  *
  *
  *
  Administratorem Państwa danych osobowych jest AutoGT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej 95, 01-301 Warszawa.
  Państwa dane będą przetwarzane w celu umówienia i zrealizowania zamówionej usługi jazdy testowej na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO – wykonania umowy lub podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  Przysługują Państwu prawa: dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia lub sprzeciwu wobec przetwarzania w tym sprzeciwu wobec przetwarzania na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo na stronie internetowej: https://www.autogt.pl/polityka-prywatnosci/

  Pokaż więcej
  Każdą ze zgód można wycofać w dowolnym momencie. Jednocześnie informujemy, że wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.


   

  Hyundai Motor Poland bije rekordy!

  Hyundai Motor Poland bije rekordy!

  Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

  czytaj dalej
  Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

  Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

  W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

  czytaj dalej