Przydatne aplikacje dla kierowców.

Smartfon może zastąpić nam portfel, pilot do bramy czy nawet klucze do domu. Dzięki różnego typu aplikacjom mobilnym, telefon może być również przydatnym narzędziem dla kierowców. Jakie apki warto mieć w swoim urządzeniu?

Przepisy zabraniają używania telefonu podczas jazdy samochodem, jednak zgodnie z art 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym zakaz dotyczy jedynie sytuacji, w której kierowca trzyma urządzenie w ręku. Nie wyklucza to używania urządzenia np. do nawigacji samochodowej czy rozmowy w trybie głośnomówiącym. Do tych, a także innych sytuacjach związanych z autem, przydatne są liczne aplikacje dla kierowców.

Aplikacje przydatne podczas jazdy.

Nowy taryfikator mandatów 2022 zakłada 500 zł kary za korzystanie z telefonu podczas jazdy. W związku z tym warto, żeby nasz smartfon działał bez konieczności trzymania go w dłoni, co może być nie tylko kosztowne, ale co najważniejsze – niebezpieczne. Żeby nie odwracać uwagi kierowcy od sytuacji na drodze, dobrze mieć w telefonie asystenta głosowego. W przypadku urządzeń z systemem Android będzie to Asystent Google, natomiast w iPhone’ach – Siri. Najnowsze wersje tego oprogramowania pozwalają podyktować wiadomość sms, wykonać połączenie głosowe lub uruchomić nawigację samochodową.

Podczas jazdy autostradami, niezwykle przydatna będzie aplikacja do obsługi opłat za przejazd. W Polsce działa kilka certyfikowanych aplikacji, których można użyć zależnie od odcinka autostrady, którym się poruszamy. Opłaty można uiszczać przy pomocy takich narzędzi jak e-TOLL, Autopay czy mPay. Funkcję opłaty autostradowej posiada również część aplikacji mobilnych banków.

Aplikacje związane z twoim autem.

Poza narzędziami, których używa się podczas jazdy, istnieje również szereg aplikacji, które mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu samochodu. Można tu zaliczyć chociażby mObywatela, gdzie mogą być zawarte informacje o pojeździe w postaci elektronicznego dowodu rejestracyjnego oraz elektroniczne prawo jazdy. W aplikacji można znaleźć również informacje o aktualnym stanie punktów karnych.

Niektórzy producenci samochodów stworzyli również aplikacje do komunikowania się ze swoim samochodem. Przykładem może być Mitsubishi Connect, gdzie oprócz całego szeregu możliwości, które można znaleźć w komputerze pokładowym, do auta dołączona jest również apka. Przy jej pomocy właściciel samochodu może m.in.:

  • zamknąć lub otworzyć auto,
  • włączyć lub wyłączyć światła,
  • sprawdzić temperaturę,
  • włączyć klakson,
  • znaleźć swoje auto,
  • sprawdzić termin wizyty w serwisie.

Ciekawe możliwości oferuje również aplikacja Bluelink®, czyli część systemu łączności Bluelink® w samochodach marki Hyundai. W prosty sposób na telefonie można uzyskać dostęp do informacji na temat swojego pojazdu oraz zadbać o jego bezpieczeństwo. Aplikacja Bluelink® umożliwia m.in.:

  • zdalne zamykanie i otwieranie,
  • wysyłanie powiadomień, jeśli w aucie uruchomi się alarm,
  • przegląd danych pojazdu,
  • podgląd statusu samochodu, np. stanu naładowania baterii w aucie elektrycznym.
Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej