100 km samochodem elektrycznym – koszt podróży.

Dynamicznie rośnie liczba sprzedawanych samochodów elektrycznych, a koncerny motoryzacyjne zgodnie podkreślają, że elektromobilność to przyszłość naszego podróżowania. Póki co jednak czasami brakuje nam praktycznej wiedzy na temat użytkowania elektryków. Na przykład ile kosztuje przejechanie 100 km takim autem?

Samochody elektryczne reklamowane są jako tańsze w eksploatacji w stosunku do pojazdów spalinowych. Co więcej, przy założeniu, że ładujemy auto wyłącznie w domu, a energię elektryczną pozyskujemy np. z instalacji fotowoltaicznej, można pokusić się o stwierdzenie, że jazda elektrykiem może być nawet darmowa. Jak jednak w praktyce wygląda porównanie kosztów podróży samochodu elektrycznego i spalinowego?

Koszt jazdy samochodem elektrycznym ładowanym w domu.

Hyundai KONA Electric

Auta elektryczne, które dziś możemy kupić w salonach, takie jak chociażby Hyundai KONA Electric mogą przejechać na jednym ładowaniu ponad 400 km. Zakładając więc, że codziennie pokonujemy dystans 50 km w jedną stroną do pracy, po powrocie licznik nabije 100 km, a my podłączymy pojazd do gniazdka. Przez noc bez trudu naładujemy samochód, w efekcie czego koszt przejazdu samochodem 100 km zamknie się w około 10 zł, w zależności od aktualnej stawki za 1 kWh energii elektrycznej. Dla porównania przy założeniu, że auto z silnikiem benzynowym na przejechanie 100 km potrzebuje 7 litrów benzyny w cenie 6 zł/l, koszt podróży samochodem spalinowym wyniesie kierowcę 42 zł. A jak to porównanie zmieni się kiedy uwzględnimy uzupełnianie poziomu baterii na stacjach ładowania?

100 km samochodem elektrycznym w trasie.

Jeśli zamierzamy przejechać kilkaset kilometrów samochodem elektrycznym, jesteśmy zdani na stacje ładowania. Ich liczba w Polsce systematycznie rośnie, dlatego w połączeniu z większymi zasięgami elektryków, coraz łatwiej zaplanować nawet bardzo długą trasę. Z całą pewnością jednak lepiej nie kalkulować postojów co kilkaset, a raczej co około 100 km. Wynika to z faktu, że pobór energii w samochodach elektrycznych jest zmienny i w jeszcze większej mierze niż w przypadku silników spalinowych, zależy od takich kwestii jak włączona klimatyzacja, elektronika w aucie czy ukształtowanie terenu. W efekcie zużycie energii na 100 km dla poszczególnych modeli samochodów elektrycznych jest zróżnicowane. Dla przykładu Audi e-tron pobiera średnio 26,1 kWh/100 km, ale już Hyundai IONIQ Electric tylko 13,8 kWh/100 km. Według badania przeprowadzonego przez serwis kdk.pl koszt ładowania pierwszego auta na stacjach wyniósł 59,25 zł, natomiast jazda Hyundaiem to koszt 31,33 zł, zatem niemal dwukrotnie taniej. Tym bardziej zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi cenami na nowe modele marki Hyundai w AUTO GT. Możesz skorzystać również z dofinansowania w ramach programu „Mój elektryk”.

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland bije rekordy!

Hyundai Motor Poland zanotował rekordową sprzedaż osiągając 26 931 rejestracji w ubiegłym roku. Planuje wprowadzenie nowych modeli i stymulowanie popytu poprzez kolejne oferty. Bestsellerem był TUCSON z 10 699 rejestracjami, a ogólna sprzedaż wzrosła o 0,16%. W...

czytaj dalej
Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

Hyundai wśród najbardziej niezawodnych silników

W ostatnim czasie w mediach motoryzacyjnych pojawiło się kilka interesujących rankingów silników benzynowych. Zwraca uwagę fakt, że wśród docenionych jednostek napędowych znalazł się przedstawiciel Hyundaia. Dużo mówi się o rozwoju elektromobilności w koreańskim...

czytaj dalej