Autonomiczna taksówka od Hyundai

Koncern Hyundai intensywnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami w swoich autach. Południowokoreańska firma już należy do czołówki producentów samochodów elektrycznych, a niebawem ma również wieść prym wśród pojazdów autonomicznych.

Ciemne chmury zbierają się nad wszystkim taksówkarzami. Najpierw sporą konkurencją okazali się kierowcy zrzeszeni w różnego typu aplikacjach, a niebawem przedstawiciele tego zawodu mogą okazać się zupełnie niepotrzebni. Zastąpić ich może autonomiczna taksówka w postaci Hyundaia IONIQ 5.

Taxi bez kierowcy? Hyundai pracuje nad robotaxi

W sieci można zobaczyć dwa filmy, gdzie samochód autonomiczny stworzony na bazie Hyundaia IONIQ 5 bezpiecznie przewozi po mieście pasażerów. Ten innowacyjny widok to efekt współpracy koreańskiego producenta z firmą Motional – światowym liderem w zakresie technologii bezzałogowych. Celem obu koncernów jest wdrożenie pojazdów autonomicznych 4. poziomu w głównych miastach USA już od 2023 roku.

Auto GT Samochody nowe Auto GT Hyundai IONIQ 5

Za podstawę do powstania robotaxi służy sprawdzony Hyundai IONIQ 5 z ekologicznym silnikiem elektrycznym. Auto wyposażono w szereg rozwiązań technicznych i specjalne oprogramowanie, żeby zapewnić bezpieczną jazdę bez kierowcy. Robotaxi Hyundai to kompleksowe podejście do tematu autonomicznych samochodów. Począwszy od rozwiązań technicznych, takich jak czujniki wykrywające nadjeżdżające auta, syreny służb ratunkowych czy inne obiekty w pobliżu samochodu, skończywszy na spryskiwaczu, który dba o to, żeby kamery i czujniki nie były brudne, co mogłoby wpłynąć na ich efektywność.

Robot w zgodzie z ludzką naturą

Idea, jaka przyświeca inżynierom jest prosta: robotaxi Hyundai ma zachowywać się jak rozważny, pewny kierowca, z którym każdy chciałby podróżować. Jak możemy zobaczyć na wideo, IONIQ 5 jest nieustannie czujny i chodzi tu zarówno o zachowanie na drodze, ale też takie detale jak przypomnienie pasażerom o przedmiotach, które zostawili w autonomicznej taksówce po opuszczeniu pojazdu.

Nie od dziś wiadomo, że najwięcej uwagi w kwestii autonomicznych samochodów poświęca się bezpieczeństwu. Na tym aspekcie skupia się także Hyundai. W filmach możemy zobaczyć m.in., że auto przypomni o zapięciu pasów bezpieczeństwa, na drodze reaguje na nagłe sytuacje takie jak pędząca na ratunek karetka pogotowia czy też nieoczekiwaną zmianę trasy z powodu robót drogowych. Robotaxi Hyundai wie, kiedy ustąpić pierwszeństwa oraz jak bezpiecznie skręcić w lewo.

Auto GT Samochody nowe Auto GT Hyundai IONIQ 5

Czy niedługo autonomiczne taksówki będą standardem na drogach? Jeśli będą jeździć tak efektywnie i bezpiecznie jak robotaxi Hyundai, nie mamy nic przeciwko. Póki co jednak zapraszamy do salonu Auto GT, gdzie już teraz możesz przejechać się innowacyjnym Hyundaiem IONIQ 5.

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

Usługi blacharsko-lakiernicze w Warszawie

W serwisie Centrum Dealerskiego AUTO GT wykonujemy zarówno naprawy mechaniczne, jak i usługi blacharsko-lakiernicze aut wszystkich marek. Nasi doświadczeni specjaliści zajmują się naprawą, wymianą i malowaniem elementów karoserii samochodowej, takich jak drzwi,...

czytaj dalej
Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Jak zaoszczędzić paliwo w czasie wakacyjnych wyjazdów?

Z powodu inflacji tegoroczne wakacje będą jednymi z najdroższych w ostatnich latach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy szukać oszczędności. Żeby jednak nie rezygnować z upragnionego wyjazdu podpowiadamy, jak zaoszczędzić paliwo. Lato to jak zwykle okres, kiedy...

czytaj dalej