Autonomiczna taksówka od Hyundai

Koncern Hyundai intensywnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami w swoich autach. Południowokoreańska firma już należy do czołówki producentów samochodów elektrycznych, a niebawem ma również wieść prym wśród pojazdów autonomicznych.

Ciemne chmury zbierają się nad wszystkim taksówkarzami. Najpierw sporą konkurencją okazali się kierowcy zrzeszeni w różnego typu aplikacjach, a niebawem przedstawiciele tego zawodu mogą okazać się zupełnie niepotrzebni. Zastąpić ich może autonomiczna taksówka w postaci Hyundaia IONIQ 5.

Taxi bez kierowcy? Hyundai pracuje nad robotaxi

W sieci można zobaczyć dwa filmy, gdzie samochód autonomiczny stworzony na bazie Hyundaia IONIQ 5 bezpiecznie przewozi po mieście pasażerów. Ten innowacyjny widok to efekt współpracy koreańskiego producenta z firmą Motional – światowym liderem w zakresie technologii bezzałogowych. Celem obu koncernów jest wdrożenie pojazdów autonomicznych 4. poziomu w głównych miastach USA już od 2023 roku.

Auto GT Samochody nowe Auto GT Hyundai IONIQ 5

Za podstawę do powstania robotaxi służy sprawdzony Hyundai IONIQ 5 z ekologicznym silnikiem elektrycznym. Auto wyposażono w szereg rozwiązań technicznych i specjalne oprogramowanie, żeby zapewnić bezpieczną jazdę bez kierowcy. Robotaxi Hyundai to kompleksowe podejście do tematu autonomicznych samochodów. Począwszy od rozwiązań technicznych, takich jak czujniki wykrywające nadjeżdżające auta, syreny służb ratunkowych czy inne obiekty w pobliżu samochodu, skończywszy na spryskiwaczu, który dba o to, żeby kamery i czujniki nie były brudne, co mogłoby wpłynąć na ich efektywność.

Robot w zgodzie z ludzką naturą

Idea, jaka przyświeca inżynierom jest prosta: robotaxi Hyundai ma zachowywać się jak rozważny, pewny kierowca, z którym każdy chciałby podróżować. Jak możemy zobaczyć na wideo, IONIQ 5 jest nieustannie czujny i chodzi tu zarówno o zachowanie na drodze, ale też takie detale jak przypomnienie pasażerom o przedmiotach, które zostawili w autonomicznej taksówce po opuszczeniu pojazdu.

Nie od dziś wiadomo, że najwięcej uwagi w kwestii autonomicznych samochodów poświęca się bezpieczeństwu. Na tym aspekcie skupia się także Hyundai. W filmach możemy zobaczyć m.in., że auto przypomni o zapięciu pasów bezpieczeństwa, na drodze reaguje na nagłe sytuacje takie jak pędząca na ratunek karetka pogotowia czy też nieoczekiwaną zmianę trasy z powodu robót drogowych. Robotaxi Hyundai wie, kiedy ustąpić pierwszeństwa oraz jak bezpiecznie skręcić w lewo.

Auto GT Samochody nowe Auto GT Hyundai IONIQ 5

Czy niedługo autonomiczne taksówki będą standardem na drogach? Jeśli będą jeździć tak efektywnie i bezpiecznie jak robotaxi Hyundai, nie mamy nic przeciwko. Póki co jednak zapraszamy do salonu Auto GT, gdzie już teraz możesz przejechać się innowacyjnym Hyundaiem IONIQ 5.

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Kolejny lifiting Hyundaia. Co nowego pokaże model i20?

Odświeżony design i przyciągająca wzrok paleta kolorów – to zmiany, które w pierwszej kolejności zauważmy w nowej odsłonie modelu i20. Co jeszcze kryje w sobie to małe auto miejskie ze stajni Hyundaia? Lifiting Hyundaia i20 nie obejmuje wyłącznie wyglądu zewnętrznego....

czytaj dalej
Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Jak zadbać o klimatyzację przed letnimi upałami?

Serwis klimatyzacji to jedno z miejsc, które warto odwiedzić przed pierwszą w roku falą upałów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie komfort podróży, ale również zadbamy o swoje zdrowie. Co warto zrobić przed latem w przypadku klimatyzacji samochodowej? Klimatyzacja...

czytaj dalej
SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

SUV czy crossover? Poznaj najważniejsze różnice

Auta z nadwoziem typu SUV należą do najpopularniejszych aut sprzedawanych na całym świecie. Większe i bardziej masywne klasyczne SUV-y dominują poza miastami, natomiast w korkach lepiej radzą sobie crossovery. Co jeszcze różni te dwa typy nadwozia? W 2021 roku prawie...

czytaj dalej